Haber

ABD, İsrail’in Cibaliya Mülteci Kampı’na saldırısının nedenlerini araştırıyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkililerinin, Cibaliya Mülteci Kampına düzenlenen ilk saldırının nedenlerine ilişkin İsrail ordusundan açıklama talep ettiği belirtildi.

ABD merkezli Politico dergisinin bir Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı haberine göre Pentagon, İsrail ordusunun Gazze’nin kuzeyindeki Cibaliye Mülteci Kampı’na yönelik ilk saldırısının ardındaki fikir ve süreç hakkında bilgi talep etti.

Yetkili, Pentagon’un ayrıca İsrail’den “sivillerin zarar görmemesini sağlamak için çaba göstermesini” istediğini söyledi.

Politico’ya konuşan ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat üyesi, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Cibaliya Mülteci Kampı’na düzenlenen saldırının ardından özellikle özel toplantılarda İsrail hükümetine saldırıları yavaşlatması yönünde baskı yaptığını belirtti.

Temsilciler Meclisi üyesi, Demokratların, baskınların devam etmesi halinde İsrail’i cezalandıracak bazı tedbirleri tartıştığını ve gerekirse bazı mekanizmaların devreye sokulabileceğini de sözlerine ekledi.

Pentagon Basın Sekreteri Tuğgeneral Patrick Ryder yaptığı açıklamada, “Askeri yardım sağladığımızda, bunun savaş yasaları ve sivilleri koruma yükümlülükleri de dahil olmak üzere uluslararası hukuka uygun olarak kullanılması gerektiğini İsrail dahil ortaklarımıza açıkça belirtiyoruz.” dedi. Perşembe günü basına. İfadesini kullandı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki göstermek” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 315’i asker olmak üzere 1.400’den fazla İsraillinin öldürüldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre Gazze Şeridi’nde 31 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda öldürülen asker sayısı 25’e yükselirken, Kassam Tugayları’nın elinde 242 İsrailli esir bulunuyor. İşgal altındaki Batı Şeria’da da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre Gazze’de İsrail’in saldırılarında 3 bin 826’sı çocuk, 2 bin 405’i kadın olmak üzere 9 bin 227 Filistinli öldürüldü, en az 23 bin kişi de yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler 144 Filistinliyi öldürdü.

Binlerce yaralı ve sivilin bulunduğu Gazze’nin en büyük sağlık tesisi Şifa Hastanesi’ni de hedef alan İsrail ordusu, El-Ehl-i Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini vurdu, Kudüs çevresini ve Filistin Kızılayı’na bağlı Endonezya hastanelerini bombaladı. Hilal, tahliyeyi zorluyor.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 56 Hizbullah üyesi ve 4 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu