Haber

ABD Lideri Biden’dan Kiev’e sürpriz ziyaret: Garantili Zelenski

Polonya’ya gitmek üzere bugün ABD’den ayrılan ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitti.

24 Şubat’taki Rusya-Ukrayna savaşının yıldönümünden hemen önce Biden, Kiev’i ziyaret ederek Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile bir araya geldi:

“Dünya, Rusya’nın Ukrayna’yı şiddetli işgalinin birinci yıldönümüne girmeye hazırlanırken, bugün Başkan Volodymyr Zelensky ile görüşmek ve Ukrayna’nın demokrasisine, egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığımızı yeniden teyit etmek için Kiev’deyim.”

Biden, Zelenski ile Mariyinsky Sarayı’nda yaptığı görüşmede ABD’nin 500 milyon dolarlık ek yardım yapacağını söyledi:

“Putin yaklaşık bir yıl önce işgali başlattığında Ukrayna zayıftı ve Batı bölünmüştü. Bizi yenebileceğini düşündü ama tamamen yanılıyordu. Bugün Kiev’de Zelensky ve grubuyla bu konuda geniş kapsamlı bir konuşma yapacağım. Ukrayna’daki üssümüz.Ukrayna halkının kendilerini hava bombardımanlarından korumasına yardımcı oluyoruz.Topçu mühimmatı, zırh önleyici sistemler ve hava gözetleme radarları dahil olmak üzere kritik ekipmanların bir başka teslimatını duyuracağım.

Detayları daha sonra açıklanacak desteğin HIMARS, tanksavar sistemleri ve radarları içermesi bekleniyor.

Biden ayrıca Amerika ve müttefiklerinin Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğine dair güvence verdi.

AP’de yer alan habere göre Biden, savaşın ilk yılına vurgu yaparak, “Bir yıl sonra Kiev ayakta, Ukrayna ayakta, demokrasi ayakta”söz konusu.

KAYNAK: HABER7

dogansarajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu