Ekonomi

ABD temel sermaye malları siparişleri Nisan ayında arttı

ABD’de üretilen önemli sermaye malları için yeni siparişler Nisan ayında beklenmedik bir artış gösterdi ve bu malların sevkiyatları da yükselerek işletmelerin ekipman harcamalarında ikinci çeyreğin başlarında bir artışa işaret etti. Ticaret Bakanlığı Nüfus Sayım Bürosu’na göre, iş dünyasının yatırım planlarının önemli bir göstergesi olan uçak hariç savunma dışı sermaye malları siparişleri geçen ay %0,3 arttı. Bu artış, Mart ayı rakamlarının daha önce bildirilen %0,2’lik düşüşten %0,1’lik düşüşe yukarı yönlü revize edilmesinin ardından geldi.

Ekonomistler bu sermaye malı siparişlerinde %0,1’lik mütevazı bir artış bekliyorlardı. Siparişlerdeki büyümeye paralel olarak, temel sermaye malları sevkiyatları da Mart ayındaki %0,3’lük düşüşün ardından toparlanarak %0,4 artış gösterdi.

İlk çeyrekte, iki çeyrek üst üste yaşanan düşüşün ardından işletmelerin ekipman harcamalarında hafif bir toparlanma görülmüş ve bu da ekonominin yıllık bazda %1,6’lık büyüme oranına mütevazı bir katkı sağlamıştır.

Yatırım ortamı, Federal Rezerv’in Mart 2022’den bu yana toplam 525 baz puanlık bir dizi faiz artırımından etkilenmiştir. Bu artışlar mallara olan talebi azaltmış ve şirketler için finansman maliyetini yükseltmiştir. Ancak ekonomistler, ABD merkez bankasının Eylül ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını tahmin ediyor. Fed, Temmuz ayından bu yana politika faizini %5,25-%5,50 aralığında tutuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu