Haber

Babacan’dan Sadullah Ergin’in CHP listesinden adaylığı kriz yarattı

Sadullah Ergin’in CHP listelerinden aday gösterilmesi 6’lı tabloda krize neden oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “akılcı bir politika izlediklerini” belirtti. Kılıçdaroğlu, Ergin’in adaylığının başka bir partinin iç sorunu olduğunu da söyledi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, konuyla ilgili ilk kez günler sonra açıklama yaptı.

“Artık yeni bir yol ayrımındayız. Önyargıları, yanlış ezberleri bırakıp birbirimizi dinleyerek hep birlikte kazanacağımıza inanıyorum” diyen Babacan, paylaşımı şu şekilde yaptı:

“Partimizin kurucularından ve 21 yıllık yol arkadaşım Sadullah Ergin hakkında yanlış bir tartışma olduğunu görüyorum. Birçoğunun eksik bilgiden ve aşmamız gereken ön yargılardan kaynaklandığını anlıyorum.

2009-2013 ortasında birçok demokratikleşme, reform ve AB uyum düzenlemesini Sayın Sadullah’ın çabalarıyla yasalaştırdık. Bireysel ve toplu haklar konusunda Adalet Bakanlığı tarihinde görülmemiş bir hızla çalışmalar yürüttü.

Tutuklu oranının düşürülmesi, adil yargılanma hakkı, kolluk kuvvetlerinin demokratikleştirilmesi, Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru, AİHM kararlarının Türkçe yayımlanması, anadil hakkı gibi yüzlerce değişikliğe katkı sağlamıştır. Topluma hala bir soluk veren birden fazla nadide düzenleme.

Şahidimiz o dönemin demokratlarıdır. Kucakladığımız geçmiş, demokratikleşme çağıdır. Hedefimiz tam demokratik bir Türkiye. Artık yeni bir yol ayrımındayız. Önyargıları ve eksik ezberleri aşarak birbirimizi dinleyeceğimize ve birlikte kazanacağımıza inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu