Ekonomi

Belçika United, Türk Lider için resmen başvurdu

Rekabet Kurumu’na yapılan başvurunun onaylanması durumunda ABD’li United Petfood, Türkiye’nin en değerli evcil hayvan mama markalarını bünyesinde bulunduran Lider’e ortak olacak. 13 farklı markası bulunan Önder Pet Food’un satışı ile ABD’li firma Türkiye pazarına hızlı bir giriş yapacak.

2009 yılında kurulan İzmir merkezli Başkan Pet Food, 40 bin metrekarelik üretim tesisinde 220 bin ton üretim gerçekleştiriyor. Yaklaşık 98 milyon dolarlık ciroya sahip olan Önder Pet Food’un 350’den fazla çalışanı bulunuyor. Şirketin Spectrum, Reflex, Bonnie, Proline, Trendline, Enjoy, King, Thunder gibi markaları bulunuyor.

19 tesisi var, 95 ülkeye eser satıyor

Türk firmasını satın alan Belçikalı United Petfood’un 8 farklı ülkede 19 üretim tesisi bulunuyor. Bu tesislerde 925 bin ton üretim yapan şirket, bu ürünlerle günde 12 milyondan fazla evcil hayvanın mamasını sağlıyor. 95 ülkeye ihracat yapan United Petfood, 1.800’den fazla çalışana sahiptir.

Son satın almalarla büyüyen Belçikalı şirket, geçen yıl dünya devi Cargill’in Polonya (Krzepice) ve Macaristan’da (Karcag) üretim tesislerini satın aldı. Dünya çapında 300 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olan evcil hayvan ürünleri pazarı, Türkiye’de 1 milyar dolarlık bir hacme sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu