Ekonomi

BoJ/Ueda: Getiri eğrisi kontrolü fiyat hedefine ulaşıldığında sona erecek

Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Kazuo Ueda Salı günü yaptığı açıklamada, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine ulaşacağına dair beklentilerin artmasıyla birlikte merkez bankasının getiri eğrisi kontrol politikasına son vereceğini ve ardından bilançosunu küçültmeye başlayacağını söyledi.

Mecliste konuşan Ueda, Japonya ekonomisinin toparlandığını ve enflasyon beklentilerinin yüksek seviyelerde kaldığını söyledi.

“Enflasyon beklentileri de dahil olmak üzere trend enflasyonda bazı olumlu işaretler görüyoruz. Sürdürülebilir ve istikrarlı enflasyonla yüzde 2 hedefimize ulaştığımızı tahmin edebildiğimizde getiri eğrisi kontrolünden vazgeçip banka bilançosunu küçültme yoluna gideceğiz, ” dedi BOJ lideri.

Verim eğrisi kontrolü (YCC) altındaBOJ, fiyat hedefini kalıcı formda tutma çabalarının bir modülü olarak kısa vadeli faiz oranı hedefini yüzde -0,1 olarak belirlerken, 10 yıllık tahvil getirisini sıfır civarında tuttu.

Enflasyon BOJ’un hedefini aşarken, piyasalar Ueda’nın yakında piyasa fiyatlarını bozmak ve banka karlarını azaltmakla alenen eleştirilen YCC’yi aşamalı olarak kaldıracağına dair spekülasyonlarla dolu.

Ueda, enflasyondaki son artışın güçlü iç talepten ziyade artan ithalat maliyetlerinden kaynaklandığını savunarak defalarca faiz artırımını reddetti.

Ancak BOJ, Ueda’nın geçen ay lider olmasından bu yana yaptığı ilk toplantısında, faiz oranlarını “mevcut veya daha düşük seviyelerde” tutma sözü veren bir politika rehberini kaldırdı.

caycumaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu