Haber

Bosna Hersek’te savaşta şehit olan 2 Boşnak sivil Rakita Mezarlığı’na defnedildi

Bosna-Hersek’te 1992-1995 savaşında şehit olan iki Bosnalı sivil, ülkenin doğusundaki Vlasenica’daki Rakita Mezarlığı’nda düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Savaşta şehit olan ve cenazeleri yıllar sonra bulunan Osmo Efendiç ve Rahman Hrnjic, kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.

Bosna Hersek Federasyonu Göç Bakanı Edin Ramic, savaş sırasında Vlasenica’da binlerce Boşnak sivilin öldürüldüğünü hatırlatarak, bu bölgede çok sayıda insanın kapatıldığı toplama kamplarının da olduğunu söyledi.

Savaşta kaybettiği 7’nci kardeşi Osmo’yu toprağa veren Semso Efendiç, 8 kardeşten sağ kalan olduğunu belirterek, “Artık mezarının nerede olduğunu biliyoruz” dedi. söz konusu.

Cenaze törenine Rahman’ın öldürüldüğünde 13 yaşında olan annesi, babası Safet ve Sadık Hrnjic ile hiç tanımadığı kız kardeşi katıldı.

Vlasenica’da 2 bin 643 kişi öldü

Üç eski Sırp askeri Dragan Nikoliç, Predrag Bastah ve Goran Viskoviç, Vlasenica’da işlenen katliamlar nedeniyle hapis cezasına çarptırıldı.

8 binden fazla Boşnak’ın işkence gördüğü Vlasenica’daki Susica toplama kampında komutan olarak görev yapan Veljko Basic, yaşı nedeniyle Bosna Hersek Mahkemesi’nin kararıyla serbest bırakıldı.

1992-1995 Bosna-Hersek savaşında Vlasenica’da 288’i çocuk 2 bin 643 Boşnak öldürüldü.

Kemikleri bulunan ve kimlikleri tespit edilen Bosnalı siviller, Rakita Şehitliği’nde her yıl düzenlenen cenaze töreninde toprağa veriliyor.

maden-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu