Ekonomi

Dul ve yetim aylığı ne kadar? Hisse oranına göre artış hesaplaması…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ölüm aylığı ödemeleri 2024 yılı için kademeli olarak hesaplara yatırılacak. Başvurular ikamet edilen il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı’na yapılacak.

DUL VE YETİM ÖDEMESİ NE KADAR ARTTI?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca SSK ve Bağkur dul ve yetim aylıklarını ilgilendiren kararı açıkladı. Dul ve yetim aylıkları yüzde 49,25 oranında artırıldı.

10 bin TL üzerinden 2024 yılı geçerli artan dul ve yetim maaşı tablosu şöyle:

– Yüzde 25 hisseye sahip bir vatandaş:

2023- Temmuz Ek Ödemeli Maaş: 2574

ARTIŞ: 1268,0

2024- Ocak-Temmuz Maaşı: 3842

– Yüzde 50 hisseye sahip olan kişi:

2023- Temmuz Ek Ödemeli Maaş: 5511,20

ARTIŞ: 2714,7

2024- Ocak-Temmuz Maaşı: 8225,47

– Yüzde 75 oranında dul ve yetim aylığı alan kişi:

2023- Temmuz Ek Ödemeli Maaş: 7541,49

ARTIŞ: 3714,2

2024- Ocak-Temmuz Maaşı: 11255,67

HESAPLARA NE ZAMAN YATIRIM YAPILACAK?

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zamların ardından açıklama yapan Bakan Işıkhan, “Aradaki farklar Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra 1 hafta içinde hesaplara yatırılacak.” Şu ifadelere yer verdi.

DUL VE YETİM AYLIĞINI KİMLER ALABİLİR?

Ölen kişilerin geride bıraktıkları eş ve çocukları için kurulan fon, hayatta kalanların ekonomik açıdan sıkıntı yaşamamasını sağlıyor. Eş veya eşlerden birinin vefat etmesi halinde, dul aylığını diğer eş talep edebilir. Benzer şekilde çocuklara da yetim aylığı cinsiyete bakılmaksızın bağlanmaktadır.

Halk arasında “ölüm aylığı” olarak bilinen dul ve yetim aylığı, ölen sigortalının eşine ve çocuklarına sağlanan bir yardımdır. Bu emekli maaşı, erkek veya kadın olmalarına bakılmaksızın hak sahiplerine sunulmaktadır. Dul aylığı, ölen sigortalının eşine verilen aylık olarak anılır ve Medeni Kanunlara göre evlilik bağının şartını taşır. Çocuklara yönelik yetim aylığı “yetim aylığı” olarak bilinmektedir. Bu emeklilik, kız veya erkek çocuk arasında ayrım yapmamaktadır ancak çocukların maaşlarını aldıkları süreyi etkileyebilmektedir.

Erkek çocuklar eğitimsiz iseler 18 yaşına kadar, ortaöğretim mezunu iseler 20 yaşına, yüksek eğitimli iseler 25 yaşına kadar emekli maaşı alabilmektedir. 25 yaşını dolduran erkek çocuklar yetim aylığı alamazlar. Kızlar ise evli ve sigortalı çalışmıyorlarsa yaş sınırlaması olmaksızın maaş alabiliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu