Ekonomi

EBRD, finans sektörünü ve işletmeleri buluşturdu

Türkiye’de yeşil iktisadın paydaşları ve Türk finans kesiminin temsilcileri, 15 Kasım’da Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) konut sahipliğinde İstanbul Raffles Otel’de geniş iştirakli bir aktiflikte bir ortaya geldi.

Etkinlikte, Türkiye Yeşil İktisat Finansman Programı’nın (GEFF Türkiye) mutabakatlı finansman kuruluşları ve başka paydaşları, kurumsal iklim yönetişimi, yeşil finansmana erişimde cinsiyet eşitliği ve yeşil iktisadın öbür ögeleri hakkında konuşmalar ve tartışmalar yapma fırsatı buldular.

GEFF Türkiye, iklim değişikliğiyle uğraşa yönelik yeşil teknolojileri ve yatırımları Türkiye genelinde hayata geçirmek ve yaygınlaştırmak emeliyle Nisan 2022’de başlatıldı. GEFF Türkiye kapsamında, EBRD’nin 500 milyon Euro’luk fonu, Temiz Teknoloji Fonu’nun (CTF) 21,5 milyon Euro’luk imtiyazlı finansmanıyla birlikte, GEFF Türkiye anlaşmalı banka ve leasing şirketleri aracılığıyla yeşil projeler için kullanılacak.

Bu finansmanla Türkiye’nin yeşil iktisada geçişine ve 2053 yılına kadar sera gazı emisyonlarında net sıfır amaçlarına ulaşmasına değerli bir dayanak sağlanması bekleniyor.

GEFF Türkiye, güç verimliliği, yenilenebilir güç, su verimliliği, döngüsel iktisat ve sürdürülebilir toprak idaresi üzere alanlarda yeşil teknolojileri ve projeleri finanse ederek Türkiye’nin yeşil iktisada geçişini destekleyecek. Finansmanın yanı sıra mutabakatlı leasing firmalarına ve bankalara kurumsal iklim yönetişimi konusunda kapasite geliştirme dayanağı de sağlanacak. Bu teknik dayanak hizmetleri EBRD, CTF ve Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Düzenlenen aktiflikte ayrıyeten Türkiye Sürdürülebilir Güç Finansman Programı’nın (TurSEFF) ödül töreni de yapıldı. Törende Türkiye genelinde 2.500’den fazla proje ortasından 8 yeşil proje TurSEFF Harikalık Ödülü’ne layık görüldü.

Sayılarla TurSEFF;

• 767 milyon € finansman

• 2556 yeşil proje

• 6 milyon ton atık azaltma

• 3 milyon ton karbon emisyonu azaltımı

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu