Ekonomi

Fındık fiyatları yükselişe geçti

Serbest piyasada son 2 aydır 47 lira düzeylerinde sabitlenen fındık fiyatı yıl sonu yaklaşırken 1.5 liralık yükselişle 48.5 TL’yi gördü.

Serbest piyasada yeni sezona 47 TL’den başlayan fındık fiyatı, çok sürmeden gerilemeye başlamış geçen hafta 45 TL’ye kadar düşmüştü. Fındık fiyatı bu haftayı ise yükselişle kapatarak 48 ila 48.5 aralığında seyrediyor.

Giresun’un tarihi Fındık Pazarı’nın esnaflarından Mustafa Kankaya fındık fiyatının önümüzdeki haftalarda bir miktar daha yükselerek TMO’nun alım fiyatını yakalamasından umutlu olduklarını belirterek “Bugün prestijiyle özgür piyasada Giresun kalite 48 ila 48.5 TL ortasında, levant kaliteyi ve sivri fındığı ise 43 TL’den alıyoruz. Sezona 47 liradan başlayan fındık fiyatı bir ara 45 TL’ye kadar gerilemişti. Fakat yaklaşık 2 aydır 47 lira düzeylerinde sabitlenen fındık fiyatında son 1 gündür üst gerçek bir kıpırdama oldu. Şuanda 1 ila 1.5 TL ortasında bir yükselişle 48 TL’nin üzerinde alıcı buluyor. Giresun kalite fındık 48.5 TL’den alınırken, levan kalite ve sivri fındık ise 43 TL civarında” dedi.

Avrupa’daki enerji krizi fındık ihracatını etkiledi

Fındık fiyatını arz ve talep belirleyecek olsa da bir miktar daha yükselerek TMO’nun alım fiyatını yakalayabileceğini de belirten Kankaya, “Ebetteki fındık fiyatını ön görmek çok güç zira fiyatları belirleyen arz ve taleptir. Bu ülkemizin fındık rekoltesine ve ihracatımıza eş bedel manasına geliyor. Bu duruma nazaran geçen yıl ülkemizin kabuklu fındık ihracatı 300 bin ton iken bu yılki ihracat sayımız 275 bin ton civarında. Geçen yılın bu aylarına nazaran ihracatımız biraz geride üzere görülüyor. Buna karşılık ilgili bakanlığımızın açıkladığı rekolte ise, 762 bin ton olarak belirlendi. Münasebetiyle rekoltemiz bir evvelki yıla nazaran bir ölçü ilerde lakin ihracatımız ise bir ölçü geride. Bu da fiyatların arz ve talebe nazaran istediğimiz düzeylerde olmadığının nedenini ortaya koyuyor. İhracatın biraz düşük olmasının nedeni ise elbette dünyada yaşanan global ekonomik kriz ve bilhassa Avrupa ülkelerindeki güç krizi tesirli olmuştur” diye konuştu.

Üreticinin elinde yüzde 30 civarında fındık kaldı

Üreticinin elinde yüzde 30 seviyelerinde fındık kaldığını da kaydeden Kankaya “Eylül ayı prestijiyle müstahsil satışlı fındık 250 bin ton civarındaydı. Bu sayının içerisinde ekim ve kasım ayları yok. Bu ayları da hesaka kattığımızda iddiası olarak üreticinin elinde yüzde 25 ila 30 bandında fındık kalmıştır diyebiliriz. Bu üreticilerimizde aciliyeti olmayan biraz daha fındık fiyatının yükselmesini umut eden üreticilerimizdir” dedi.

Öte yandan kimi üreticilerde ellerinde bulunan fındıkları 50 liraya kadar yükselmesi halinde satacaklarını belirttiler. – GİRESUN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu