Haber

İsrail Kültürel Miras Bakanı Gazze’ye atom bombası atılma ihtimalini değerlendirdi

İsrail Kültürel Miras Bakanı Amichai Eliyahu, Kol Berama Radyosu’na verdiği röportajda bölgeye atom bombası atılıp atılmayacağı sorusuna “Bu da olasılıklardan biri” yanıtını verdi. Bu skandal açıklamanın ardından Eliyahu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından süresiz olarak hükümet toplantılarından uzaklaştırıldı.

İsrail 30 gün boyunca Gazze Şeridi’ni hastane, okul, ambulans ve sivil yerleşim ayrımı yapmadan bombalamaya devam ederken, İsrailli yetkililerden dünyayı şok eden açıklamalar geliyor. Aşırılık yanlısı Otzma Yehudit partisinden Kültürel Miras Bakanı Amichai Eliyahu, Kol Berama Radyosuna röportaj verdi. Bölgeye atom bombası atılıp atılmayacağı sorulduğunda İsrailli Eliyahu, “Bu da olasılıklardan biri” dedi. Röportajda Gazze’ye insani yardım malzemelerinin ulaştırıldığına da değinen Eliyahu, “Biz Nazilere insani yardım göndermiyoruz.” Gazze Şeridi’nin İsrail tarafından işgal edilmesi ve yerleşim birimleri yapılması gerektiğini savunan Bakan Eliyahu, Filistinlilerin durumu ne olacak sorusuna ise “İrlanda’ya ya da çöllere gidebilirler” yanıtını verdi. Gazze’nin var olma hakkının olmadığını söyleyen Eliyahu, Filistin bayrağını taşıyanların yeryüzünde yaşamaya devam etmemesi gerektiğini savundu.

Eliyahu toplantılardan uzaklaştırıldı

Bu açıklamaların ardından Eliyahu, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından süresiz olarak hükümet toplantılarından uzaklaştırıldı. Netanyahu, Eliyahu’nun iddialarını hemen yalanlayarak, “Bakan Eliyahu’nun açıklamaları gerçeklikten uzak. İsrail ve savunma güçleri koordineli çalışıyor.” dedi.

“Netanyahu bakanı derhal görevden almalı”

Eliyahu’nun açıklamaları İsrail tarafında da tepki çekti. Muhalefet lideri Yair Lapid, bakanı eleştirerek, “Bu, sorumsuz bir bakanın yaptığı korkunç ve çılgın bir açıklamadır” dedi. Eliyahu’nun açıklamalarının İsrail’in uluslararası imajına zarar verdiğini sözlerine ekleyen Lapid, “Hükümet içinde aşırılıkçıların varlığı bizi ve hedeflerimizi tehlikeye atıyor. Netanyahu, bakanın görevine derhal son vermelidir.”

Eleştirilerin ardından geri adım atan Eliyahu, bölgeye atom bombası atılacağına ilişkin açıklamalarının mecazi olduğunu öne sürdü. – TEL AVİV

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu