Haber

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Okullarda Bedava Yemek İstiyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Okullarda ücretsiz yemek verilmesini isteyen Prof. Başak Akkan, “Dünyada 100’den fazla ülkede bu program uygulanıyor. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde bir araştırma yaptık ve dünyadaki modelleri inceledik. O günden bu yana konu daha da aciliyet kazandı. Türkiye için acilen kaynak ayrılması gereken bir konu… Niyet “Önemli olan yaşadığımız çoklu kriz ortamında ve çocuk yoksulluğunun derinleştiği bir çağda bunun çerçevesini çizmek ve belirlemek gerekiyor. en temel çocuk hakkıdır. Bu bir lütuf değil, bir haktır” dedi.

Gazeteci Semra Topçu’nun YouTube kanalında yayınlanan “Yaşasın Çocuklar” programında “Okullarda bedava yemek” başlığı işlendi. Son programın konukları gazeteci-çocuk hakları uzmanı Dr. Menekşe Tokyay ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Başak Akkan’dı.

DR. TOKYAY: “ÇOCUĞUN DAMGALANMAYACAĞI VE UTANMAYACAĞI BİR SİSTEMİN GETİRİLMESİ ÖNEMLİ”

Dr. Tokyoy şunları söyledi:

“Okul Yemekleri Koalisyonu adında 96 üyeli uluslararası bir koalisyon var. Uzun zamandır Türkiye’nin bu koalisyona üye olması yönünde çağrıda bulunuyordum. Bu koalisyon içerisinde birçok ülke deneyimlerini paylaşıyor, projeler üretiyor. Hindistan’da her yıl 125 yemek servisi yapılıyor. Yıllık bütçesi 2,8 milyar dolar olan her yıl milyonlarca çocuğa ücretsiz yemek imkanı sağlıyor. Benzer şekilde Brezilya ve Şili bu konuda örnek ülkeler. Avrupa Birliği’nde 5 ülke liseye kadar tüm çocuklara ücretsiz yemek sağlıyor ekonomik durumu ne olursa olsun eğitim. Ancak bu süreçte tüm çocuklara damgalanmadan ücretsiz yemek veriliyor. Uygulamasından faydalanmaktan utanmayacak bir sistemin getirilmesi önemli.

TOPÇU: “DÜNYADA 139 ÜLKEDE OKULLARDA ÇOCUKLARA ÜCRETSİZ YEMEK VERİLİRKEN TÜRKİYE’DE KONU GÜNDEMDEN ÇIKTI”

Gazeteci Topçu da şunları söyledi:

“Bu uygulamanın bütünsel olması, siyasetin ötesinde değerlendirilmesi, anayasal bir hak olarak tanınması ve merkezi yönetimin desteğiyle sürdürülmesi, eğitim ve sosyal politikaların eşgüdüm içinde yürütülmesi, gıda güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Ücretsiz yemek verilirken Dünyanın 139 ülkesindeki okullarda çocuklara yönelik konu, Türkiye’de gündemden düştü. “Genel seçim öncesinde başlatılan ve 19 milyon öğrenciden 1,8 milyonunu kapsayan uygulama, birkaç ay sonra iptal edildi. Deprem iller için. Faturalarda TRT’ye ayrılan katkı payı gibi zorunlu ödemeler, çocuklara ücretsiz okul yemeği sağlanması konusunda sürdürülebilir bir kaynak oluşturabilir.”

DOÇ.PROF. DR. AKKAN: “BU BİR NİMET DEĞİL, HAKTIR”

Doç. Dr. Akkan, okullarda bir öğün bedava konusuna ilişkin şunları söyledi:

“Dünyada 100’den fazla ülkede bu program uygulanıyor. 2011 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde bir araştırma yaptık ve dünyadaki modelleri inceledik. O günden bu yana konu daha da aciliyet kazandı. Acil kaynak gerektiren bir konu. Türkiye.Üstelik sürekli gündemimizde.Akademisyenler,Bakanlık,sivil toplum sürekli gündeme getiriyor.Yıllardır bu konunun tartışılıyor olması da bir avantaj.Halkın talebi ve desteği var. Niyet olduktan sonra modeller geliştirilebilir. Önemli olan yaşadığımız çoklu kriz ortamında ve çocuk yoksulluğunun derinleştiği bir çağda bunun “Çerçevesini çizmek ve bunu belirlemek gerekiyor.” en temel çocuk hakkıdır. Bu bir lütuf değil, bir haktır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu