Haber

Japonya ve Çin, Fukuşima Nükleer Santrali’nden atık su deşarjı konusunda anlaşamıyor

Japonya ve Çin’in, Tokyo hükümetinin Fukushima Intra-Dai Nükleer Santrali’nden radyoaktif atık suyu boşaltma planı konusunda anlaşamadığı bildirildi.

The Japan Times’ın haberine göre Çin ve Japon tarafları, Viyana’da düzenlenen nükleer silahların yayılmasının önlenmesi toplantısında bir araya geldi.

Söz konusu görüşmede Çin’in uluslararası toplumun Fukuşima’dan tahliye edilmesinden duyduğu kaygıyı dile getirdiği ve Japonya’nın bu planından geri çekilmesini talep ettiği belirtildi.

Çin’in, incelenen verilerin doğru olup olmadığının bilinmediğini söylediği ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) raporunun geçerliliğini sorguladığı bildirildi.

Japonya’nın, planın uluslararası güvenlik standartlarına uygun olduğu yönündeki IAEA’nın açıklamasını hatırlattığı ve “yanlış iddiaların IAEA’nın otoritesini zayıflatabileceğini” savunduğu kaydedildi.

Denize atık su deşarj planı

IAEA, 4 Temmuz’da denize atık su deşarj planının güvenlik standartlarına uygun olduğunu duyurdu.

Tokyo hükümetinin tahliye kararına komşu ülkeler tepki gösterdi.

Resmi takvim açıklanmasa da okyanusa tahliye döneminin bu yılın yaz aylarında başlayacağı açıklandı.

Mart 2011’de Fukushima Dai Nükleer Santrali’nde reaktörde meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin neden olduğu nükleer erime sızıntıya neden olmuş ve santralin çevresi “tahliye bölgesi” ilan edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu