Ekonomi

JPMorgan, mali yıl kazançlarını kaçırmasının ardından Sibanye hisselerini azalttı

Salı günü JPMorgan, Sibanye-Stillwater (SGL:SJ) (NYSE: SBGL) hakkında güncellenmiş bir araştırma notu yayınlayarak madencilik şirketinin hisse fiyat hedefini ZAR2,600’den ZAR2,300’e düşürdü. Firma hisse senedi üzerinde Nötr duruşunu korudu. Ayarlama, JPMorgan tarafından daha önce belirlenen kazanç beklentilerini karşılamayan Sibanye’nin 2023 tam yıl sonuçlarını takip ediyor.

Fiyat hedefindeki revizyon, firmanın Sibanye’nin yeni açıklanan 2024 tam yıl üretim, maliyet ve sermaye harcaması beklentilerine ilişkin analizini yansıtıyor. Bu yeni bilgiler, 2024 ve 2025 yılları için tahmin edilen faiz, vergi, amortisman ve itfa payları öncesi kazançların (FAVÖK) önceki tahminlere kıyasla sırasıyla %16 ve %13 oranında azalmasına yol açtı.

JPMorgan’ın raporunda, Aralık 2025 fiyat hedefinin hisse başına ZAR26’dan ZAR23’e düşürülmesi kararının kısmen orta vadeli üretim ve maliyet varsayımlarının değiştirilmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. Bu değişiklikler, üretimin daha önce öngörülenden daha düşük ve maliyetlerin daha yüksek olabileceğini gösteriyor.

JPMorgan’ın değerlendirmesine göre, Sibanye-Stillwater şu anda beklenen 2024 ve 2025 işletme değeri/FAVÖK (EV/EBITDA) çarpanlarının 4,3 katı ve 3,2 katından işlem görüyor. Firma ayrıca hissenin 2024 için -%5 ve 2025 için %13 olan serbest nakit akışı getirisine de dikkat çekti.

Rapor, JPMorgan’ın Sibanye-Stillwater hisseleri üzerindeki Nötr notunu yinelemesiyle sona erdi. Derecelendirme, firmanın en son finansal projeksiyonlara ve piyasa değerlendirmelerine dayanan duruşunu yansıtıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu