Haber

Kırıkkale’de aşırı kuraklık çiftçileri tedirgin ediyor

Küresel ısınmanın en bariz göstergeleri 2023 yılında ortaya çıkmaya başladı.

Kış aylarını geride bıraktığımız bu günlerde beklenen yağışlar gelmedi.

Göller ve akan sular kurumaya başladı, çiftçiler diken üstünde…

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü yılın ilk kuraklık haritasını yayınladı.

Harita üzerinden son yılların en kurak kışını yaşayan iller paylaşıldı. Standart Yağış İndeksi yöntemine göre hazırlanan 3 aylık haritada Kırıkkale’deki harika kuraklık durumu dikkat çekti.

Yağışların önceki yıllara göre az olması nedeniyle yaşanan kuraklık, tarım alanlarını da olumsuz etkiledi. Çiftçiler, nem kaybı nedeniyle kuruyan toprak nedeniyle tarlalarını sürmekte zorlanıyor. Birçok çiftçi de tarlalarını nadasa bırakıyor.

“Tanrı yardımcısı olsun. Kar yok, aynı yaz havası”

Keskin ilçesine bağlı Köprü köyünde çiftçilik yapan Ahmet Doğan, kuraklık nedeniyle çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek, kış mevsiminin yaz havasında olduğunu söyledi.

2000 yılından sonra kuraklıkların yaşanmaya başladığını anlatan Doğan, şöyle konuştu: “Allah yardımcısı olsun. Kar yok yaz havası. Kışlar yaz gibi. Yazın yağmur yağar kışın yağmaz. 6. ayda yağmur yağdı. Yazın yağmurlar kışın yağsaydı, daha iyi bir mahsul vardı.”söz konusu.

“Ülke kuraklık içinde”

Devletten mazot ve gübre takviyesi aldıklarını belirten Doğan, şöyle konuştu: “Devletimiz yardım ediyor. Gübre mazot parası veriyor ama çiftçi zor durumda. Doğayı yok ediyoruz, dünyayı yok ediyoruz, her şeyi yok ediyoruz. Bunları biz kendimiz yapıyoruz, başkası yapmıyor.

“Sahaya gitmek istemiyoruz”

Bunlardan dolayı bize çok düşmanlık geliyor. Biz çiftçiler olarak tarlaya gitmek istemiyoruz. Nereden? Kazanıp kazanamayacağımız kesin değil. Ülke kuraklık içinde.

Umarım yağmurlar geldiğinde her şey düzelir. Ekinlerimizi, nohutlarımızı gübreleyeceğiz. Atmayınca olmuyor. Yağmur yağmazsa kuraklıktan dolayı yanar. Yağmur yağarsa çok güzel mahsullerimiz olur.”dedi.

“Herkes için sahaya yatırım yapmayı düşünüyorum”

Sürdüğü tarlayı herkes için yatıracağını belirten çiftçi Berat Gökmen, şunları söyledi: “Maalesef yağış az. Zorla sürüyoruz. Yer kuru. Nohut ekelim diye düşündük, muhtemelen yapamayacağız. Önümüzü göremediğimiz için yağmur yok.

Aynı zamanda arpamız, buğdayımız var ve onlara da bir yük yaşayacağız. 100 dönüm nohut ekeceğimi düşünüyorum, 100 bin lira masraf. Sanırım biraz sorun çıkarmayacağız. Bu alana herkese yatırım yapmayı düşünüyorum. Çünkü benim değil. Kirayı ödüyoruz. Herkese yatırım yaparsak vermeyiz”konuşma şekli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu