Haber

Komisyon: Başarır ve Türkkan’ın dokunulmazlıkları kaldırılmalı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ile İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Hazırlık Kurulu bugün çalışmalarını tamamlayarak raporunu yayınladı.

CHP, ÂLÂ Parti ve HDP milletvekilleri toplantıya katılmazken, AKP ve MHP’lilerin hazırladığı raporda; İki milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması gerektiği görüşü dile getirildi.

Hazırlık Komisyonu raporu TBMM Anayasası ve Adalet Kurulu üyelerinden oluşan Karma Komisyon gündemine alınacak, ardından Karma Komisyon raporu TBMM Genel Kurulu’na gidecek. Türkiye.

Görüşme 10 dakika sürdü

Hazırlık Komisyonu’nun bugünkü toplantısı saat 16:18’de başladı ve 10 dakika sürdü. Komisyonun kararı, Komisyon Başkanı AKP Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya tarafından açıklandı. Özkaya, görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, “Lütfü Türkkan’ın lanetlediği kişinin kimliği hakkında Aile Bakanlığı’ndan bilgi talep ettiklerini” belirterek, “Bakanlık, kendisinin terör kurbanı olduğunu yazılı olarak bildirdi. Şehit kotasından kardeşi iş buldu ve Adalet Bakanlığına atandı.Bugün dosyamızı bir kez daha sunuyoruz.Lütfü Türkkan’ın terör mağduru yakınlarına hatta ablasına bile hakaret ettiğini tespit ettik. sıradan bir insan da olsa milletvekilinin haysiyetine yakışmayan bir harekettir. Biz de bu çerçevede dokunulmazlığının kaldırılması yönünde görüşümüzü bildirdik” dedi.


İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü TürkkanFoto: ANKA

Türkkan, Kasım 2021’de Bingöl’de bir şehidin yakınına küfür ettiği için özür diledi ve İYİ Parti grup başkan yardımcılığı görevinden istifa etti.

Komisyon Başkanı AKP’li Özkaya, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle ilgili olarak, “Mersin Milletvekili Ali Uzman Başarır’ın Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasında avukatı, tutukluluk halinin devam etmesini istedi. Yalova Belediye Başkanı’na ilişkin belge incelenecek ve mahkeme ara kararı vermeye başladığında, yargılama devam ederken, alenen aşağılama, tehdit ve teşebbüs çerçevesinde ifadeler verdiği belirlendi. yargılamayı etkilemek; bu kapsamda dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin ortak kurula görüşümüzü bildirdik.”


CHP Mersin Milletvekili Ali Yetenekli BaşarırFotoğraf: Tuncay Yıldırım/DW

AKP Küme Başkan Yardımcısı Bülent Turan’ın komisyon toplantısı sırasında salona girip yaklaşık 2 dakika sonra ayrılması da dikkat çekti.

Başarır ve Türkkan’ın dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı önergeleri, 11 Ocak’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu’nda görüşüldü. CHP ve DÜZGÜN Parti kümeleri; Kurul gündeminde bin 700’ün üzerinde dokunulmazlık belgesi olmasına rağmen gündeme iki belge alınmasına tepki göstererek komite çalışmalarına katılmama kararı aldı. HDP’li milletvekilleri de kurul toplantılarına katılmadı.

ANKA/BK,TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu