Yaşam

Köpeklerin Otları Yemek İçin Neden Bu Kadar Lezzetli Bulduğunu Hiç Merak Ettiniz mi?

Bir şey yenilebilir olmasa bile, birçok köpek mutlu bir şekilde ağzını açar. Bu aslında köpeklerde içgüdüsel olarak gelişen bir duygudur. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın ön bahçenizde otlayan sığırlarını görürseniz, bu sadece iştahtan daha fazlası olabilir. Köpeğiniz çılgınca ot yemek istiyorsa, bu onun hasta olduğunun bir işareti olabilir. Detaylar burada. ?

Can dostlarımız köpeklerimiz hayatımıza renk katıyor.

Özellikle evcil hayvan besleyen kişiler için evcil hayvanlarımızın yedikleri bizim yediklerimiz kadar değerlidir. Aslında, ot tükettikten sonra bir köpeğin kustuğunu görmek alışılmadık bir durum değildir. Bazı köpekler midelerini rahatlatmak için ot yerler. Yine de bu durum, haklı olarak evcil hayvan sahiplerinin köpeklerinin neden ot yediklerini merak etmelerine neden oluyor. Başka sebepler de olabilir.

Ot yemek, köpekler için altta yatan başka bir hastalığın işareti olabilir.

American Kennel Club’ın baş veterineri Dr. Jerry Klein’a göre bu davranış bazen zaten var olan semptomlara bir tepki olabilir.

2019 yılında verdiği bir röportajda “Köpekler dışarı çıkıp çok hızlı gördükleri otları yediklerinde genellikle içgüdüsel bir davranış sergileyerek bir tür mide-bağırsak tepkisi veriyorlar. Yedikleri şeyin mide bulandırıcı olduğunu veya yememeleri gereken rastgele başka bir şey olduğunu anladıklarında, kendilerini kusmaya zorlarlar, yapmayı bildikleri tek şey budur. Bazı ot yiyen köpekler çiğnemeden yemek yerler ve birden fazla kusarlar.” dedi.

Köpeklerin neden ot yediklerine dair bugüne kadar çok az araştırma var.

Bu davranışın yaygın nedeninin mide sorunları olduğu düşünülse de maalesef yaygın bir sorundur ancak bu konuda çok fazla araştırma yapılmamıştır.

Aynı şekilde, bir köpek ayakkabılarınızı veya mutfak tezgahına bıraktığınız yiyecekleri çiğneme ihtiyacı hissettiği için aynı nedenle tekrar ot yiyebilir: aç, telaşlı veya canı sıkkın olduğu için.

Peki, köpeklerin canı sıkıldığı için ot yemesini ve bunun ne zaman önemli bir durum olduğunu nasıl anlayabiliriz?

Bunun için köpeğin beslenme şekline dikkat etmek gerekir. Köpekler omnivordur, yani hem et hem ot yiyebilirler. Bu nedenle tek başına ot yemek bir köpeğin hasta olması için yeterli bir sebep olmayacaktır. Ancak bir köpek çiğneyebileceğinden daha hızlı ot veya rastgele bir ot yiyorsa, bu bir şeylerin ters gittiğinin bir göstergesi olabilir. Yutulan bütün çim, bir köpeğin boğazını ve mide astarını tahriş edebilir ve kısa sürede çok fazla yutarsa ​​potansiyel olarak kusmalarına neden olabilir.

Ancak köpeğinizi mümkün olduğunca ot yemekten uzak tutmanızı öneririz.

Halka açık yerlerdeki çimler potansiyel olarak böcek ilacı gibi zararlı kimyasallar taşıyabileceğinden, bu davranış teşvik edilmemelidir. Ama yerse ve daha sonra herhangi bir hastalık veya rahatsızlık belirtisi göstermezse, onu veterinere götürmenize gerek yoktur. Ot yiyen bir köpek gördüğünüzde, onu durdurmayı deneyebilir ve ardından 15 ila 20 dakika içinde nasıl davrandığını görmek için onu izleyebilirsiniz. Köpeğin nasıl davrandığına, vücut şekline ve kusup kusmadığına bağlı olarak onu veterinere götürüp götürmemeye karar verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu