İş

Nisan ayı istihdam verileri ücret artışının azaldığını ve Fed hedefleriyle uyumlu olduğunu gösteriyor

Nisan ayına ilişkin son istihdam raporu, ücret artışında kayda değer bir yavaşlama ve COVID-19 salgını öncesindeki dönemi yansıtan bir işe alım hızı göstererek, aşırı ısınan bir ekonominin işaretleri için yüksek alarmda olan Federal Rezerv yetkililerine biraz rahatlık sağladı. Geçen ay bordroya eklenen 175.000 istihdam bir yıldan uzun bir sürenin en düşük artışına işaret ederken, ortalama saatlik kazançlardaki yıllık %3,9’luk artış Mayıs 2021’den bu yana görülen en düşük artış oldu ve Fed politika yapıcılarının %2’lik enflasyon hedefiyle tutarlı olduğunu düşündükleri %3’lük orta aralığa daha yakın bir hizaya geldi.

Enflasyonun kontrol altına alınması konusundaki güçlü duruşuyla bilinen Federal Rezerv Başkanı Michelle Bowman bugün yaptığı açıklamada, politika faizinin korunması halinde enflasyonun düşmeye devam etmesini beklediğini ifade etti. Bowman’ın da içinde bulunduğu Merkez Bankası politika belirleme komitesi bu hafta başında politika faiz oranını %5,25-%5,50 aralığında sabit tutma kararı almıştı.

Piyasa işlemcileri istihdam verilerine, Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gitme olasılığına ilişkin bahislerini artırarak tepki verdi ve Aralık ayında bir sonraki indirim beklentilerini yükseltti. Bu olasılıklar, enflasyon verilerinin tahminleri aşması ve Fed yetkililerinin 30 Nisan-1 Mayıs toplantısında enflasyonun hızını azaltmanın süregelen bir zorluk olduğunu kabul etmeleri nedeniyle son zamanlarda azalmaktaydı.

Genel üretimde yavaşlamaya işaret eden bazı verilere ve endişe verici ilk çeyrek verimlilik rakamlarına rağmen, Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında işgücü piyasasının dengelenmekte olduğunu gösteren çeşitli göstergelere işaret etti. Powell bu dengenin kanıtı olarak, hepsi de yumuşama işaretleri gösteren açık iş oranlarını, işten ayrılma oranlarını ve işe alım oranlarını gösterdi.

Nisan ayı için beklenenden daha düşük olan istihdam artışı, ekonomistler tarafından tahmin edilen 243.000 ek istihdamdan önemli ölçüde daha düşüktü. Ancak bu sonuç, Fed’in enflasyonun istihdamı ciddi şekilde etkilemeden ya da resesyona yol açmadan kontrol altına alındığı “yumuşak iniş” hedefini destekleyebilir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

İşsizlik oranı hafif bir artışla %3,9’a yükselmiş olsa da, Fed yetkililerinin enflasyon hedefiyle tutarlı olduğuna inandıkları %4,1 seviyesinin altında kalmaya devam etmektedir. Geçen ayki istihdam artışı da pandemi öncesindeki on yılda görülen aylık ortalama 183.000 ile aynı doğrultuda ve nüfus artışına ayak uydurmak için gereken aylık yaklaşık 100.000 istihdamın oldukça üzerindeydi.

Jefferies’de kıdemli bir ABD ekonomisti olan Thomas Simons, aylık 175.000’lik istihdam artışının, işgücüne yeni katılanları entegre etmek ve düşük işsizlik oranını korumak için fazlasıyla yeterli olduğu yorumunda bulundu.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu