Haber

Reuters: İsveç’in NATO üyeliğinin bugün TBMM’de onaylanması bekleniyor

İsveç’in NATO üyeliğinin bugün TBMM’de oylanacağı bildirildi. Reuters’in üç kaynağa dayandırdığı haberine göre, İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin düzenlemenin bugün oylanması ve ‘büyük olasılıkla’ onaylanması bekleniyor. AFP’ye konuşan bir kaynak, oylamanın Perşembe gününe ertelenebileceğini söyledi.

Ne oldu?

Rusya-Ukrayna savaşının ardından 18 Mayıs 2022’de NATO üyeliğine resmen başvuran İsveç ve Finlandiya, Haziran 2022’de İspanya’nın başkenti Madrid’de yapılacak NATO zirvesi öncesinde Türkiye’nin güvenlik kaygılarına ilişkin üçlü bir mutabakat anlaşması imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya’ya onayını açıkladığı Ankara’da Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile yaptığı basın toplantısında, “Finlandiya’nın üçlü mutabakattaki taahhütlerini yerine getirme konusunda samimi adımlar attığını gördük” diyerek İsveç’i ‘ Teröristleri kucaklıyoruz’ Finlandiya’yı onaylayan Erdoğan, İsveç hükümetinin PKK iliyle mücadelede yeterli adımları atmadığını belirterek bu ülkenin üyelik protokolünü TBMM’ye göndermedi.

Macaristan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Finlandiya NATO’ya üye olabilir” açıklamasından 10 gün sonra Finlandiya’nın üyeliğini onayladı. Türkiye’nin ardından Macaristan’ın da İsveç’in üyeliğini onaylaması gerekiyor. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu