Haber

Savaşa rağmen 134 bin Ukraynalı tatil için Antalya’ya geldi

Bu yıl TURİZM bölümünde büyük yankı uyandıran Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rus turist sayısı beklenen oranların altında kalırken, hava sahasının kapanması nedeniyle 24 Şubat’tan sonra Ukrayna’dan turist sayısı gelmedi. Almanya ve Polonya gibi ülkeler üzerinden yaklaşık 134 bin Ukraynalı’nın tatil için Antalya’ya geldiği belirlendi.

Dünyanın en önemli turizm şehirlerinden biri olan Antalya’da 2022 Kasım ayının sonunun getirdiği prestij ile 2 yıllık güçlü pandemi sürecinin ardından turist sayısı eski günlerine dönmeye başladı. Toplamda 13.1 milyon turist sayısına ulaşan kentte bu yıl en belirleyici ve etkili faktör 24 Şubat’ta Rusya-Ukrayna ortasında başlayan savaş oldu. Savaş ortamına rağmen Antalya turizminde ilginç veriler ortaya çıktı. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, Antalya’ya hava yoluyla gelen turist sayılarına ilişkin yaptığı analizde yaz döneminde Antalya’ya tatil için gelen Ukraynalıların verilerini derledi.

5 MİLYONDAN FAZLA UKRAYNALI AVRUPA’YA GÖÇ ETMEKTEDİR Rusya’nın Ukrayna’yı 24 Şubat 2022’de işgaliyle başlayan savaşın 10 aydır devam ettiğini belirten Recep Yavuz, çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine ve evlerini terk etmesine neden olan savaşın, kışın ortasındaki evler herkesin canını yakıyor. Savaşın uzamasıyla Ukrayna’dan başlayan göç dalgasının komşu ülkelerin yaşamlarını önemli ölçüde etkilediğine dikkat çeken Yavuz, 5 milyondan fazla Ukrayna vatandaşının Almanya, Macaristan, Romanya, Moldova ve Slovakya’ya uzun süreli geçişler yaptığını bildirdi. , özellikle Polonya’ya. Almanya’ya göç eden 1 milyonu aşkın Ukraynalının yüzde 80’inin işe alındığını ve vatandaşlıklarının kolaylaştırıldığını belirten Yavuz, “Polonya aylardır 3 milyona yakın Ukraynalıya barınma, yeme-içme imkanı sağlıyor. başka ülkelere gidenler var.hayat o ülkelerde.göçmenler için belirsiz bir döneme evrildi.tabi ukraynalıların tatil cenneti olarak gördükleri antalya bu süreçte önemli yer tuttu.on binlerce ukrayna vatandaşı geldi otomobillerle Antalya’ya gidip bu zor dönemi aşmaya çalıştık” dedi. bu süreçte turist hareketliliğinden konut fiyatlarına kadar. Tecrübesi çok olduğunu belirten Yavuz, “Savaşın ertesi günü 25 Şubat 2022’de turizm işletmecisi ‘Ukrayna’dan turist gelmeyecek’ öngörüsünde bulundu. barut neredeyse tüm Avrupa’yı sardı.Kimsenin tatili düşünecek hali yoktu.O kadar da olmadı.Savaşın onuncu ayında ortaya çıkan fotoğraf farklı.Ukrayna’nın hava yolu kapalı ama 134 bin Ukraynalı Vatandaşlar hava yolu ile Antalya’ya geldi. Gelenlerin büyük çoğunluğunu Almanya’ya yerleşip burada çalışan ve yıllık izin için Antalya’ya gelen Ukrayna vatandaşları ile Polonya’ya yerleşip orada yaşayan Ukrayna vatandaşları oluşturdu.” açıkladı:

Ocak’ta 2 bin 577, Şubat’ta 2 bin 403, Mart’ta 4 bin 73, Nisan’da 5 bin 743, Mayıs’ta 10 bin 321, Haziran’da 18 bin 59, Temmuz’da 22 bin 173, Ağustos’ta 21 bin 425, Ağustos’ta 23 bin 461 Eylül’de, Ekim’de 19 bin 569. 4 bin 81’i kasım ayında olmak üzere 133 bin 885.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu