Haber

Ticketmaster hacklendiğini doğruladı: 560 milyon kişinin verileri çalınmış olabilir

ABD merkezli bilet satış ve dağıtım şirketi Ticketmaster’ın sahibi Live Nation, bir hacker grubunun, 560 milyon müşterinin kişisel verilerini çaldığını iddia etmesi üzerine açıklama yaptı. Açıklamada, veri tabanında ‘yetkisiz eylemde’ bulunulduğu doğrulandı.

BBC’nin haberine göre, söz konusu eylemi üstlenen ShinyHunters hacker grubu, çalınan verilerin arasında, dünya çapındaki Ticketmaster müşterilerinin isimleri, adresleri, telefon numaraları ve kısmı kredi kartı bilgilerinin olduğunu ileri sürdü. Grubun, çalınan verilerin satılmaması için 500 bin dolar (yaklaşık 16 milyon TL) fidye istediği ifade edildi.

FBI DA YARDIM TEKLİFİNDE BULUNDU

Live Nation, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı bildirimde, 27 Mayıs tarihinde ‘suçlu bir tehdit aktörünün, karanlık web üzerinden, şirket kullanıcı verileri olduğunu ileri sürdüğü verileri satma teklifinde bulunduğunu’ ifade etti. Şirket, açıklamasında, durumu araştırdığını da kaydetti. Öte yandan, söz konusu veri güvenliği zafiyetinden kaç müşterinin etkilendiği konusunda şirketten bir açıklama yapılmadı.

Avustralya hükümeti de konuya ilişkin açıklamasında, konuyu ele almak için Ticketmaster ile çalıştıklarını belirtti. ABD’nin Federal İstihbarat Bürosu (FBI) da olayla ilgili yardımcı olma teklifinde bulundu. BBC’ye konuşan bir FBI sözcüsü, ‘mesele hakkında yorumu olmadığını’ söyledi. Live Nation ise yaptığı bildirimde, müşterilere yönelik ‘riski azaltmak için’ çalıştığını ve kişisel verilerine yetkisiz erişimle ilgili bilgilendirme yaptığını açıkladı.

Ticketmaster’ı hacklediğini iddia eden ShinyHunters grubu, 2021 yılında ABD merkezli iletişim teknolojileri şirketi AT&T’nin 70 milyon müşterisinin verilerini satmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu