Haber

Ukrayna’ya yardım paketi ABD Senatosu’ndan geçti

ABD Senatosu, Ukrayna’ya 60 milyar dolarlık yardım paketini içeren tasarıyı onayladı.

Toplam 95 milyar dolarlık paket, İsrail ordusunun finansmanına tahsis edilen 14 milyar doların yanı sıra ABD’nin kritik müttefiki Tayvan’a yönelik bir yardım fonunu da içeriyor. Toplam miktarın en büyük kısmı ABD’nin Rus işgaline karşı savaşın başlangıcından bu yana desteklediği Ukrayna’nın silah ve mühimmat ihtiyacının karşılanması amaçlanıyor.

Tasarı, Cumhuriyetçilerin tartışmalı ve karşı çıktığı göçmenlik reformlarını içermiyor. Haftalarca süren görüşmelerin ardından Senato’dan 70’e 29 oyla geçen tasarının, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde kalması bekleniyor.

Zelenskiy’den teşekkür

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy tasarının Senato’dan geçmesini memnuniyetle karşıladı. Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, başta Chuck Schumer ve Mitch McConnell olmak üzere tüm senatörlere teşekkür ederek, “Bizim için sürekli ABD desteği, Ukrayna’daki Rus teröründen insan hayatının kurtarılmasına yardımcı oluyor.” diye yazdı.

Zelenskiy, “Amerikan yardımı Ukrayna’yı barışa bir adım daha yaklaştırıyor ve küresel istikrarı yeniden sağlıyor. Bu, tüm Amerikalılar ve tüm özgür dünya için daha fazla güvenlik ve refah anlamına geliyor.”

Trump’ın sözleri Cumhuriyetçileri ikiye böldü

2024 Başkanlık seçimlerinde tekrar aday olması beklenen eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhuriyetçilere tasarının Temsilciler Meclisi’nden geçmesini engelleme çağrısında bulunmuştu.

Trump’ın yaklaşımı Cumhuriyetçiler arasında da fikir ayrılıklarına neden oluyor. Temsilciler Meclisi Lideri Mike Johnson geçtiğimiz hafta Senato’nun “Ukrayna-Tayvan-Gazze-İsrail-Göç tasarısını yetersiz sınır önlemleri nedeniyle reddederek doğru şeyi yaptığını” savunurken, tasarının Temsilciler Meclisi’nden geçmeyeceği sinyalini verdi.

ABD Senatosu’nda Cumhuriyetçilerin lideri Mitch McConnell, Pazar günü yapılacak oylamanın ilk aşaması öncesinde yaptığı çağrıda, Trump’ın adını vermeden Senato üyelerini eski lider ve sağcı müttefiklerinin izolasyoncu yaklaşımını reddetmeye davet etti. Dış politikada Temsilciler Meclisi’nde. McConnell senatörlerden “ABD’nin Ukrayna’yı ve diğer demokrasileri desteklememesi halinde bunun ne gibi bir mesaj göndereceğini düşünmelerini” istedi.

McConnell, “Müttefiklerimiz ve ortaklarımız, özgür dünyanın lideri olan vazgeçilmez ulusun devam etme kararlılığına sahip olmasını umuyor. Düşmanlarımız ise çok farklı bir şey umuyor.” dedi.

Eski Başkan Trump, seçim kampanyası konuşmasında, savunma harcaması hedeflerini tutturamayan ülkeleri “Rusya’yı işgal etmeye teşvik edeceğini” söyleyerek NATO müttefikleri arasında rahatsızlık yarattı. Pazartesi günkü açıklamasında da benzer açıklamalarda bulunan Trump, ABD’nin Ukrayna’ya 100 milyar dolardan fazla yardım sağladığını, bu miktarın NATO’nun sağladığı yardımı aştığını söyledi.

Dpa,AFP/SÖ,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu