Ekonomi

Üretici Fiyatlarındaki Düşüş ve Tüketici Fiyatlarındaki Durgunluk Çin’de Deflasyon Riskini Artırıyor

Çin’de üretici fiyatlarında devam eden düşüş ve tüketici fiyatlarındaki sakinlik deflasyon riskine ilişkin endişeleri artırdı.

Çin Ulusal İstatistik Ofisi (UIB), ülkedeki fiyat artışlarına ilişkin Temmuz 2023 verilerini açıkladı.

Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) yüzde 4,4, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ise yüzde 0,3 azaldı.

Üretici fiyatlarındaki düşüş eğilimi 9 aydır devam ederken, tüketici fiyatları Şubat 2021’den bu yana ilk kez geriledi.

Tüketici fiyatlarındaki durgunluk deflasyon endişelerini artırıyor

Enflasyonun temel göstergesi olarak kabul edilen TÜFE’nin Haziran ayında sabit kalmasının ardından Temmuz ayında yüzde 0,3 oranında gerilemesi deflasyon endişelerini artırmıştır.

TÜFE, Mart ayı itibarıyla yüzde 1’in altında artış kaydederek sakin bir seyir izledi.

Endeks Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 oranında artsa da tüketici talebinde kalıcı bir toparlanma belirtisi yok.

Gıda fiyatları Haziran’daki yüzde 2,3’lük artışın ardından Temmuz’da yüzde 1,7 gerilerken, Haziran’da yüzde 0,6 gerileyen gıda dışı enflasyon Temmuz’da sabit kaldı.

Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek tüketici enflasyonundaki artış Haziran’da yüzde 0,4, Temmuz’da ise yüzde 0,8 oldu.

Analistler, fiyatların üç ayda bir düşmesi olarak tanımlanan ‘deflasyon’ riskine karşı hükümetin iç talebi güçlendirecek önlemler alması gerektiğine dikkat çekiyor.

Üretici fiyatları 10 aydır düşüyor

İmalat işleri fabrika çıkış fiyatlarından hesaplanan ÜFE’de 2022’nin son çeyreğinde kaydedilen gerileme bu yılın ilk 7 ayında da devam etti.

ÜFE Temmuz’da yıllık bazda yüzde 4,4, aylık bazda ise yüzde 0,2 geriledi.

Üretici fiyatlarındaki düşüş, imalat sektörünün Kovid-19 salgınının ve devam eden olumsuz dış koşulların etkisinden kurtulamadığını gösteriyor.

Hükümet, 5 Mart’ta Ulusal Halk Kongresi’ne sunduğu çalışma raporunda, bu yıl enflasyonu yüzde 3 civarında tutmayı hedeflediğini belirtti.

ihsaniyehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu