Ekonomi

AB’den İngiltere’ye “Kuzey İrlanda Protokolü” mesajı

İrlanda’nın başkenti Dublin’e resmi ziyarette bulunan Von der Leyen, İrlanda Başbakanı Michael Martin ile bir araya geldi.

Von der Leyen, ziyareti kapsamında basına yaptığı açıklamada, Brexit anlaşmasının bir modülü olan Kuzey İrlanda Protokolü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

AB ve İrlanda’nın Brexit konularında her zaman “çok yakın iş birliği” içinde olduğunu vurgulayan Von der Leyen, Brexit’in İrlanda için ticari konularda çok fazla uyum anlamına geldiğini ve İrlanda’nın bu süreci başarıyla yürüttüğünü kaydetti.

AB Komite Başkanı, Birlik ile İngiltere arasında gerginliğe neden olan protokolle ilgili olarak da, “Birleşik Krallık’ın siyasi irade göstermesi durumunda (protokolde) olumlu bir sonuca ulaşacağımıza inancım tamdır.” sözünü kullandı.

Tartışmalı Kuzey İrlanda Protokolü

Brexit anlaşmasının bir parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenlemektedir.

Protokole göre, Brexit’e rağmen Kuzey İrlanda, AB gümrük birliği kurallarına tabi olmaya devam ediyor. Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla ticaret, Kuzey İrlanda limanlarında gümrüklere tabidir.

Katolik ayrılıkçılar ve birlik yanlısı Protestanlar ile İngiltere arasındaki savaşı sona erdiren Belfast Anlaşması’na (Hayırlı Cuma Anlaşması) göre, denetimlerin yapılabileceği yerde fiziki bir arazi ucu oluşturulamıyor. Bu nedenle denetimlerin denizde yapılması kararlaştırılsa da uygulamada zorluklar yaşanmaktadır.

İngiltere, ülkenin toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini öne sürdüğü protokolün geniş çapta değiştirilmesini istiyor. AB ise protokolü değiştirmekten hoşlanmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu