Haber

Biden ve Stoltenberg Beyaz Saray’da buluştu

ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’i ağırladı. Görüşme, Önder Biden’ın diş tedavisi nedeniyle bir gün ertelendi.

ABD Lideri Biden’ın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesine Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Jon Finer ve ABD’nin NATO temsilcisi katıldı. Görüşmede sahada Ukrayna’daki durum, Kiev’e askeri yardım, İsveç’in İttifak’a üyelik süreci, Türkiye ve Macaristan’ın şu anda NATO katılım protokolünü onaylamadığı konular vardı.

‘BİRLİK SÜRDÜRÜLMELİ’

VOA Türkçe’ye göre Biden, Stoltenberg ile yaptığı görüşmede tüm NATO topraklarının savunmasına ve İttifak içindeki birliğin korunmasına güçlü destek mesajının altını çizdi. “NATO müttefikleri daha önce hiç bu kadar birleşik bir duruş sergilememişti. “Bunu başarmak için ikimiz de çok çalıştık” dedi.

‘BU SAVAŞI PUTİN KAZANAMAZ’

ABD’nin Ukrayna’ya 325 milyon dolarlık yeni askeri yardımını açıkladığı sırada Washington’da bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD’ye Ukrayna’ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Ukrayna’ya sağlanan güçlü askeri yardımın sahada fark yarattığını belirten NATO Genel Sekreteri, Ukrayna’nın karşı saldırıda ilerleme kaydettiğini söyledi. Stoltenberg, “İlk günler, ancak Ukraynalılar ne kadar çok toprak geri alırsa, müzakere masasındaki ellerinin o kadar güçlü olduğunu biliyoruz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı kazanmaması gerektiğini belirten NATO Genel Sekreteri, böyle bir sonucun sadece Ukrayna için bir “trajedi” olmayacağı, tüm dünyayı daha tehlikeli hale getireceği uyarısında bulundu. Jens Stoltenberg, “(Putin’in savaştaki zaferi, Çin dahil dünyanın her yerindeki otoriter liderlere askeri güç kullandıklarında istediklerini elde edebilecekleri mesajını gönderecektir”).

YARDIM PAKETİNDE NELER VAR?

ABD’nin Ukrayna için açıkladığı yardım paketi, Kiev’in karşı saldırıya geçtiği bir dönemde Ukrayna’ya Bradley zırhlı araçlarına ve gelişmiş karadan havaya füze sistemlerine mühimmat sağlanmasını öngörüyor.

325 milyon dolarlık yeni yardım paketi, ABD Savunma Bakanlığı’nın Ukrayna’ya tahsis ettiği kırkıncı askeri yardım paketi olacak.

YENİ LİDER KİM OLACAK?

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in görev süresi Ekim ayında sona eriyor. Daha önce üç kez görev süresi uzatılan Stoltenberg’den bir kez daha görev süresini uzatmasının istenip istenmediği bilinmiyor. Lider Biden, kritik bir dönemde NATO liderliğini yürüten Stoltenberg’in başarılı bir süreç yürüttüğünü söyledi. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean Pierre, Lider Biden’ın şu anda bu konuda bir karar vermediğini belirterek; Jens Stoltenberg’in mükemmel bir iş çıkardığını düşündüğünü söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu