Ekonomi

“İnternet hızında yüzde 1’lik artış, ülke ekonomisini yüzde 0,1 büyütebilir”

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin 2022 Küresel Bağlantılılık Raporu’nda yer verilen araştırma sonuçlarında, internet suratındaki yüzde 1’lik artışın, ülke ekonomilerinin büyümesine de yüzde 0,1 artış olarak yansıdığı görüldü. İnternet hızının ekonomik büyümeye karşı bu dolaylı etkisinin fark edilmesiyle, dijitalleşen bir ekonomide artan internet hızının ve erişim oranlarının resesyon olasılığına karşı bir çözüm olabileceği konusu tartışmaya açıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan internet servis sağlayıcısı GIBIRNet’in Kurucusu Halim Ak, “Dünya Bankası’nın tahminleri, bu yıl küresel gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 60’ının dijital iletişim teknolojilerine dayanacağını gösteriyor. İnternet üzerinden yürütülen ekonomik aktivite, toplam içindeki payını her yıl artırıyor. Bu durumda hızlı interneti daha çok kişi için erişilebilir kılmak, küresel ekonomik büyümeyi de doğrudan destekleyecek” dedi.

“İNTERNETE ERİŞİMİN MALİYETİ YÜZDE 300’E YAKIN ARTTI”

Avrupa Birliği’nin Dijital Ekonomi ve Toplum Endeksi 2022 araştırmasında ise Avrupa’da her 2 haneden birinin fiber internete erişebildiği görüldü. Buna karşın rapor, KOBİ’lerin internete erişimde ve dijitalin olanaklarından yararlanmada geride kaldığını gösterdi. Türkiye’deki hanelerin fiber internete erişimde Avrupa’nın henüz gerisinde olduğunu söyleyen Ak, “Ülkemizde 4 haneden yalnızca birinin fiber internete erişebildiğine dair veriler var. Data Reportal verilerine göre 2022’nin başında ülkemizdeki internet penetrasyonunun yüzde 82 olduğu görülüyor. Bizim tespitlerimiz, yılın başından bu yana internete erişim maliyetlerinin yüzde 300’e yakın arttığını gösteriyor. Bu artışların pek çok hane için interneti erişilmesi güç bir noktaya taşıdığını düşünüyorum. GIBIRNet olarak genel internet kullanıcıları, görüntü oyuncular ve esnaflar için oluşturduğumuz özel ve uygun fiyatlı internet paketleriyle, herkesin yüksek süratli internete karşılanabilir maliyetlerle erişebilmesini sağlıyoruz. Kullanıcılar, tarifeleri kapsamında ek masraflarla, sürpriz fiyatlarla karşılaşmıyor; her ay sırf paket meblağını ödüyor” diye konuştu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yetkilendirilmiş lisanslı bir şirket olarak faaliyet gösterdiklerini dile getiren  Ak, “Altyapı işletmeciliği ve internet servis sağlayıcılığı lisansımızla, yerleşik operatörle yaptığımız ortak altyapı kullanım kontratı kapsamında yurt çapında kurumsal ve ferdi seviyede internet servis sağlayıcı ve altyapı hizmeti veriyoruz. Tüm faaliyetlerimiz, BTK tarafından tertipli olarak denetleniyor. ‘Güvenilir hızlı internet’ mottosuyla çıktığımız bu yılda yüksek süratli ve uygun fiyatlı internete erişimin bir hak olduğunu düşünen tarafta konumlanıyoruz. Dijitalleşen iktisatta yüksek süratli internete erişimin büyüme ve gelişmede itici bir güç olarak konumlanacağına inanıyoruz. Türkiye’nin servis sağlayıcısı olma vizyonumuzla oluşturduğumuz xDSL ve Fiber paketlerimiz, Adil Kullanım Noktası (AKN), kota, aktivasyon fiyatı üzere hudut ve ek masraflar olmadan her ölçekte internet gereksinimine karşılık veriyor. Düşük gecikme oranlarımız ve oyun sunucularıyla yaptığımız muahede kapsamında görüntü oyuncuların ping sorunu olmadan diledikleri oyun konforunu yaşamalarına imkan tanıyoruz” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu