Haber

İsveç Dışişleri Bakanı Billström’den terör örgütü PKK/YPG açıklaması

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylamamasının nedeninin terör örgütü PKK/YPG’nin ülkesindeki yaygın faaliyetleri olduğunu söyledi.

İsveç’in NATO üyelik sürecine ilişkin Dahens Nyheter gazetesine konuşan Billström, terör örgütü PKK/YPG ile mücadelede Türkiye’ye karşı sorumlulukları olduğunu belirtti.

Billström, “Terör örgütü PKK’nın İsveç’te daha önce bilinmeyen kapsamlı faaliyetleri var. Bu nedenle Türkiye de İsveç’in NATO üyeliğini onaylamıyor. Bu sorunla başa çıkmak için Türkiye’ye karşı sorumluluklarımız var.” değerlendirmesini yaptı.

Billström, PKK/YPG’nin İsveç’teki faaliyetlerine de değinerek, “PKK’nın topraklarımızdaki faaliyetleri çok geniş. Türkiye’ye yönelik terör faaliyetlerinin finansmanı için kapsamlı çalışmalar yapılıyor. Ayrıca topraklarımızı uyuşturucu ticareti ve çeşitli faaliyetler için üs olarak kullanıyoruz.” Bunları başka bir ülkede terörizm için kullanmak, bu faaliyetleri daha az ciddiye almamız gerektiği anlamına gelmez.” söz konusu.

Billström, İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe girecek yeni terör yasasıyla Türkiye’nin çekincelerinin de karşılanacağını açıkladı.

Yeni ceza kanunu

Ülkede terör örgütlerine üyeliğin kabahat kapsamına alınmasını amaçlayan yasa tasarısında, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişiler 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor.

Tasarıya göre, terör örgütünü desteklemek, güçlendirmek veya teşvik etmek amacıyla faaliyetlere katılan kişiler en fazla 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecek.

Ağırlaştırıcı sebepler varsa bu suçların cezası en az 2, en fazla 8 yıl hapis olacak.

Terör örgütüne silah, mühimmat, yanıcı ve patlayıcı madde, ulaşım takviyesi, arazi ve mülk kiralamak gibi kabahatlere karışanlar 4 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecek.

Bu suçlar için ağırlaştırıcı sebeplerin varlığı halinde 1,5 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Tasarı, yetkililere terör örgütlerini finanse eden veya başka bir şekilde destekleyen kişileri tutuklama ve kovuşturma için çok daha geniş yetkiler veriyor.

Ceza kanun tasarısı İsveç parlamentosu tarafından 3 Mayıs’ta onaylandıktan sonra 1 Haziran’da yürürlüğe girecek.

serik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu