Haber

İYİ Parti, Meral Akşener’e suç uyduranlar hakkında suç duyurusunda bulundu

ÂLÂ Partisi, Genel Başkan Meral Akşener hakkında, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) üye olduğunu iddia eden kişiler hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “suç uydurma” maddesi kapsamında suç duyurusunda bulunulduğunu ve şunları söyledi: örgütün propagandasını yapıyor.

Partiden yapılan açıklamada, “FETÖ üyeliği” iddiasıyla 2016 yılında başlatılan ve son dört yılı bilinmeyen Akşener hakkında soruşturmanın 7 yıl sonra takipsizlik kararıyla erişime açıldığı belirtildi. Soruşturma.

“Dosyanın erişime açılmasıyla birlikte, Akşener’in 7 yıldır siyasi hayatında baskı unsuru olan bu soruşturmayı başlatan unsurun, suç uydurarak kimliğini gizleyen bir kişinin yaptığı isimsiz BİMER ihbarı olduğu öğrenildi. Açıklamada, 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminden iki gün sonra” denildi. :

“İlginçtir ki ilerleyen tarihlerde Türkiye’nin dört bir yanından organize girişim gibi benzer içerikli çok sayıda rapor yapıldı ve bu genelgelerde ortak dil Sayın Genel Başkanımızın konuşmalarında darbe girişiminin tarihine işaret etmesiydi. Genel lidere neden darbe muhabiri olduğu, neden darbe yapmadığı gibi son derece ciddi, gerçeğe aykırı ithamlar üretilerek suçlar uyduruldu. henüz tutuklandı.

Ancak örnek verecek olursak, Sayın Önder’in bu açıklamalarla işaret ettiği tarihin 15 Temmuz 2016 değil, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 15 Mayıs 2016 tarihli kurultay tarihi olduğu açıktır.”

“Soruşturmanın kaynağı savcılık tarafından toplanıp Ankara’ya gönderilen şikâyetlerdir.”

Açıklamada, illerdeki savcılıkların konuyu inceleyip Akşener’i beraat kararı vermek yerine dosyaları Ankara’ya gönderdiği, şikayetlerin bu şekilde toplanıp birleştirildiği ve bunun da FETÖ’nün kaynağını teşkil ettiği belirtildi. Akşener’e soruşturma

“Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın 7 yıl boyunca soruşturma tehdidi altında yaşamasına, siyasi faaliyetlerini bu zorluk ve baskı altında yürütmesine, mağdur durumuna düşmesine neden olan sorumlular hakkında her türlü hukuki yollara başvurulacaktır. Hem siyasi rakiplerinin hem de bazı basın ve medya kuruluşlarının hedefi haline gelmek ve lekelenmeme hakkını ihlal etmek.” .

“Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında yalan haberler uyduran ve yıllarca onun hakkında soruşturma açılmasına sebep olan ihbarcılar hakkında ceza kanunumuzda açıkça düzenlenen asılsız uydurma unsuru uyarınca gerekli şikayetlerde bulunulmuştur. FETÖ üyeliğinin kapsamı, terör örgütü propagandası ve anayasal düzene aykırı hatalar.”

Akşener’in soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Akşener hakkında FETÖ bağlantılı “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yürütülen soruşturmada 22 Ağustos 2023’te kovuşturmaya yer olmadığına karar vermişti.

Kararda gizli tanık “Yağmur”, 4 Ağustos 2016’da Cizre Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadede şunları söyledi: “Örgütün son dönemdeki stratejilerinden biri de siyasi partilerden birine sızmak veya mümkünse siyasi partilere sızmak. yeni bir siyasi parti kuruyoruz, bildiğim kadarıyla bunun için Meral Akşener adında bir kişi kullanılıyor. Meral.” “Akşener’in çeşitli yerlerdeki cemaat toplantılarına katıldığını ve cemaatin talimatları doğrultusunda çalıştığını biliyorum.” İddiaların ardından Akşener hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

Kararda, soruşturma sonucunda “Kamu davası açılmasını haklı gösterecek yeterli, kesin ve her türlü şüpheden arındırılmış delil olarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi” denildi. Akşener’e karşı sonuç alınamadı.”

hisarcikajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu