Haber

Kılıçdaroğlu’na canlı yayında soruldu: Cumhurbaşkanı adayı olur musunuz?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, tv100’de Uğur Dündar ile Haftanın Panorama programına konuk oldu. Gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanı adaylığı hakkında konuştu.

“SON TOPLANTIDA CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI KONUŞULMADI”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tüm samimiyetimle ifade edeyim. Altı liderin masasında daha önce cumhurbaşkanı adayının nitelikleri konusunda görüş birliğine varmıştık. Bunu bir açıklama ile kamuoyuna duyurduk. , cumhurbaşkanı adaylığı son toplantıda tartışılmadı, tartışılmadı, liderler bu konuya koştu, onlar da girmiyor.

“YOL HARİTASI ÇIKARSA CUMHURBAŞKANI ADAYI BELİRLENMEYE GELİR”

Öncelikle üzerinde mutabakata varılan bir metin, yani bir hükümet programı olmalıdır. Bu yol haritasında yaklaşık 3-4 ay boyunca her parti farklı, ayrı ayrı bir genel başkan yardımcısı ve altı kişi onun başkanlığında toplanır ve son şeklini verir. Uzlaşı sağlanamayan metinler genel liderlere sunulur. Geçen toplantıda bu konuda uzlaşma sağlandı. Büyük olasılıkla, yol haritası ve hükümet programı çıktığında ve ne yapacağımıza, hangi hedeflere sahip olduğumuza, hangi zaman dilimine odaklanacağımıza dair bir yol haritası ortaya çıktığında, cumhurbaşkanı adayını belirleme zamanı gelecek.”

“GÖRÜ BİRLİĞİNDEN SONRA TELAFFUZ BİRLİĞİ DE SAĞLANACAK”

Kılıçdaroğlu, “30 Ocak’ta yapılacak yol haritası açıklamasında neler yer alacak?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Takdir edersiniz ki açıklamam doğru olmaz. Şöyle özetleyeyim. İktidara geldiğimize göre Türkiye’yi içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumdan nasıl çıkaracağız? Açık yargının konusu, sağlıkla ilgili, dış politikayla ilgili, teknolojiyle ilgili, Bilim ve üniversitede önceliklerimiz neler olacak? Bu konuda yapılacak bir çalışma. Uzlaşma sağlandıktan sonra artık başkanlar sonuca ulaşmış olacak Telaffuz birliği Bu yol haritası ortaya çıktıktan sonra eğitimde amacımız ben ve Akşener Bey ve diğer başkanlar Sayın Babacan, Sayın Gültekin, Sayın Temel onlar da örnek olarak konuşacaklar. .Böylece eğitim ve yardım anlamında şunları yapacağız.Böylece bir telaffuz birliği sağlanacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu