Ekonomi

NY Community Bancorp hisseleri düşmeye devam ediyor, değer yarıya inebilir

New York Community Bancorp’un (NYSE:NYCB) hisseleri Salı günü %11 düştü ve şirketin geçen hafta üç aylık beklenmedik bir kayıp bildirmesinden bu yana düşüş eğilimini sürdürdü. Bu uzun vadeli düşüş, hisse senedinin potansiyel olarak mevcut seviyelerinin yarıdan fazlasını kaybetmesine zemin hazırladı.

Geçtiğimiz Çarşamba günü başlayan ve devam eden satış dalgası emsal finans kuruluşlarının hisselerini de etkileyerek departmanın istikrarına ilişkin endişeleri yeniden gündeme getirdi. Ancak analistler, sorunların New York Community Bancorp’un bilançosuna özgü göründüğünü söyledi.

Bankanın son dönemde attığı, geçen hafta açıklanan temettüde yüzde 70’lik önemli bir indirimin de aralarında bulunduğu adımlar, sermaye seviyelerini emsalleriyle aynı düzeye getirme çabaları olarak tanımlanıyor. Bu sermaye oluşturma girişimi, geçen yıl Signature Bank’ın (OTC:SBNY) satın alınmasının ardından daha sıkı mevzuat uyumu ihtiyacına yanıt vererek bankanın varlıklarını 100 milyar doların üzerine çıkardı.

Fitch Ratings’in not düşürme açıklamasında belirttiği gibi, bankanın “esnekliğinin” azalmasının nedeni olarak düzenleyici baskılar gösterildi. Fitch ayrıca New York Community Bancorp’un aldığı provizyonların boyutunun beklenmedik derecede büyük olduğunu ve kurumun başlangıçtaki beklentilerinden saptığını da belirtti.

Kazanç raporuna ve bankanın mevcut mali durumuna tepki olarak en az 13 aracı kurum ya hisse senedinin notunu düşürdü ya da fiyat hedeflerini düşürdü. Piyasanın kolektif tepkisi, bankanın daha yüksek düzenleyici talepleri karşılamaya çalışırken karşılaştığı zorlukların altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu