Haber

Özel Halk Otobüsleri Derneği Başkanı: Maddi durumu iyi olanlara ücretsiz yolculuk hakkı verilmemeli

Tüm Özel Halk Otobüsçüleri Derneği (TOHOB) Genel Başkanı Ercan Soydaş “Biz maddi durumu iyi olan ve ücretsiz ulaşıma ihtiyacı olmayan kişilere ücretsiz seyahat verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu çok adil değil. Örneğin Ankara’da çok lüks bir semtte yaşayan bir yaşlımız var. Oturduğu dairenin değeri milyon dolarlarla ölçülüyor, onu oraya ücretsiz taşıyoruz.Tamire giden veya giden işçiden tam maaş alıyoruz. Bu haksız bir uygulamadır” dedi.

TÖHOB Genel Başkanı Ercan Soydaş ve İstanbul Özel Halk Otobüsleri Ticaret Odası Başkanı Göksel Ovacık, bugün Edirne’de Toplu Taşıma Sistemleri (ETUS) Başkanı Hakan Giyik’i ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Soydaş, özel halk otobüslerine ücretsiz binişin suiistimal edildiğini söyledi. Ovacık, Ekrem İmamoğlu döneminde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu Özel Toplu Taşıma Sisteminin esnafı sevindirdiğini de ifade etti.

“HASTA VE ENGELLİ AYRIMI YAPILMALIDIR”

Ercan Soydaş şunları söyledi:

“Kondisyonu iyi olan ve ücretsiz ulaşıma ihtiyacı olmayan insanlara ücretsiz seyahat hakkı verilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu çok adil değil. Ankara’dan bir örnek vereyim. Mesela bir yaşlımız var. Ankara’da çok lüks bir semtte yaşayan bir kişinin dairesinin maliyeti milyon dolarlarla ölçülüyor.Ücretsiz taşıyoruz.Temizliğe veya tamire giden çalışandan tam fiyat alıyoruz.Bu da şu şekilde anılıyor. haksız bir uygulama.Bunun analizi kolay.Ya biniş başına ödeme yapılmalı, gelir düzeyine göre verilmeli ya da biniş ya da saat kotası belirlenmeli.Bir sınırlama getirilmeli.Çünkü çok suistimal edildi. Bu konuda hassas olduğumuz bir durum daha var. Engellilerin topluma yeniden kazandırılması hakkı verilmektedir. Engelliler otobüslere ücretsiz biniyor. Yüzde 40 engelli raporu almak artık o kadar kolaylaştı ki hasta olan vatandaşlarımız da engelli raporu alabiliyor. Bu nedenle engelliler toplum içine girebiliyor.” Çıkarılan yasanın hasta ile engelliyi bütünleştirme amacını aştı. Belediyelerin bu şubeye bir şekilde sübvanse etmesi gerekiyor.

“BU ÇALIŞTAYIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ GEREKİYOR”

Ulaşımın artması kaçınılmaz. Akaryakıta son dönemde 4-4,5 lira civarında zam geldi. Dolayısıyla bunun toplu taşıma fiyatlarına yansıtılması gerekiyor. Neden yansıtılması gerekiyor; Bence yükü sadece esnafa değil, Edirne halkına dağıtmak gerekiyor. Bu işin sürdürülmesi gerekiyor. Bu nedenle herkesin zam taleplerine tepki göstermek yerine neden zam ihtiyacı duyduğunu iyi analiz etmesi ve anlayışla karşılanması gerekiyor.”

“MÜŞTERİLERİMİZİN MEMNUN OLDUĞU BİR SİSTEM”

İstanbul Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı Göksel Ovacık, şunları söyledi:

“İstanbul’da farklı bir sistemle çalışıyoruz. Yolculardan aldığımız bilet parasıyla değil Özel Toplu Taşıma Sistemi kuruldu. Ekrem Lider geldikten sonra kuruldu onunla birlikte çalışıyoruz. Hakediş alıyoruz. Yaptığımız kilometre.Bu çok detaylı bir şey ama esnaf görünce seviniyor.Tüm illerin ihtiyacını en hızlı şekilde karşılayan bir sistem.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu