Haber

Tiktok’ta 1.2 Milyar Liralık Dolandırıcılık Operasyonu: 215 Şüpheli Tutuklandı

İstanbul Canlı yayın yapmanın yanı sıra görüntü oluşturup paylaşmayı sağlayan sosyal medya uygulaması Tiktok’u dolandırdıkları şüphesiyle Siber Olaylarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından bu sabah İstanbul merkezli 37 ilde 215 şüpheliye eş zamanlı operasyon düzenlendi. ​​Polis Departmanındaki hatalar. Operasyonda aralarında fenomenlerin de bulunduğu 120 kişinin yakalandığı bildirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Tiktok yayınlarını inceleyen Siber Kabahatler Şube Müdürlüğü ekipleri, yayınlardaki konuşmalardan şüphelendi. Yayıncılar ve kendilerine para aktaran zanlılar hakkında soruşturma başlatan ekipler, parayı gönderen kişiler ile yayıncıların anlaştığını belirledi. Kredi kartlarının çalındığını veya kopyalandığını belirleyen ekipler, yayıncılar ve para gönderenlerle ilgili 4 binden fazla banka hesap hareketini inceledi. Yapılan araştırmalarda banka hesaplarında 1.2 milyar TL nakit akışı olduğu belirlendi.

Ekipler, zanlıların sosyal medya platformu ‘Tiktok’ üzerinden ‘Jeton’ isimli sanal parayı alabildiğini ve daha sonra bu jetonu bir defaya mahsus iade edebildiklerini ancak aldıkları jetonu sadece anlaştıkları fenomene gönderdiklerini tespit etti. ve fenomen parayı önceden belirlenmiş hesaplara aktardı. Tiktok coin iadesinden para isteyince fenomenler bu parayı harcadıklarını ve iade edemeyeceklerini bildirdi. Bu durumda Tiktok iadeleri de kendi hesabından yaptı. Polis, para akışının aslında anlaşmalı şahıslar arasında olduğunu ve bu şekilde Tiktok’a 1.2 milyar doların kaptırıldığını tespit edince, söz konusu zanlılara operasyon düzenledi.

İstanbul merkezli 37 ilde bu sabah 215 zanlıya yönelik eş zamanlı yürütülen operasyonda aralarında fenomenlerin de bulunduğu 120 zanlı gözaltına alındı. 32 daire, 9 arsa, 6 işyeri ve 1 villa, 38 araba, 14 şirkette iştirak payı, 1700 banka hesabı ve kripto varlık hesabı, 82 bin lira, 17 bin 300 dolar ve 6 bin 650 avro, 2 ruhsatsız silah şüpheliler , 1 kurusıkı tabanca ve 93 adet fişek, bir ölçü uyuşturucu ve uyarıcı madde ile çok sayıda dijital malzeme ele geçirildi.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan sosyal medya fenomenlerinden Onur Sermik 9 milyon 397 bin, Fırat Özatlar 4 milyon 611 bin, Kenan Kerim Kekeç 7 milyon 690 bin, Adem Korkmaz 4 milyon 572 bin, Fatmanur 1 milyon Karpuz’un hesabına 100 bin lira, Tülay Bülbül’ün hesabına 550 bin, Yalçın Akdoğan’ın hesabına 1 milyon 53 bin lira, Metin Saygın’ın hesabına 7 milyon, Murat Noyan’ın hesabına 1 milyon 200 bin, Göksel Pişkin’in 500 bin liranın kesildiği öğrenildi. hesabına aktarılır.

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu