Ekonomi

Sakarya’ya 3 Milyar TL’ye Mal Olacak Dev Baraj Projesi

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya’ya tarihi bir yatırıma daha kazandırıyor. 3 milyar TL’ye mal olacak Darıçayırı Barajı, 6 milyon kwh gücüyle kent ekonomisine yılda 750 milyon TL kazandıracak ve içme suyunda geleceğin nefesi olacak. Düğmeye basarak çalışmaları başlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Ulu, “İçme suyu, taşkın önleme ve enerji üretim potansiyeli ile Sakarya, geleceğe yeni bir soluk olacak” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, elektrik üretimi ve içme suyu alanında tarihi bir projeye daha imza atıyor. Hacmi ve ekonomiye sağladığı büyük katkı nedeniyle kentin en büyük yatırımlarından biri olarak kabul edilen Darıcayırı Barajı projesi düzenlenen programla tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Aziz, toplantıda proje alanına canlı bağlantı kurarak merak edilenleri tek tek anlattı. Dev projenin detaylarını anlatan Lider Büyük, Darıçayırı Barajı’nın 3 milyar TL’ye mal olacağını, 6 milyon kWh (kilovat) enerji ve su temininden elde edeceği 750 milyon TL gelirle 4 yılda kendini amorti edeceğini söyledi. .

Yıllık ciro 750 milyon TL

Büyükşehir’e yıllık 750 milyon TL gelir sağlayacak projenin kuzey ilçeler ile bölgedeki tüm sanayi tesislerine içme suyu sağlayarak Sakarya’daki doğal kaynakları koruyacağını belirten Aziz, projenin göl rezervuar alanını koruyacağını söyledi. , iletim yolları, terfi merkezleri, içme suyu depoları, içme suyu arıtma tesisi. Hidroelektrik santrali, 70 metre yüksekliğinde baraj gövdesi ve yardımcı yapılardan oluşacağını belirtti. Şanlı, protokol üyeleriyle birlikte düğmeye basarak bölgedeki çalışmaları başlattı.

Karasu, Ferizli, Söğütlü ve Kaynarca’da yapılacak 62 kilometre uzunluğundaki isale hattı ile 4 ilçeye su sağlayacak olan proje, Sakarya’nın en büyük hidroelektrik üretim tesisi olacak. Ayrıca bölgedeki tüm su kaynaklarını toplayacak olan baraj, isale hattı görevi görerek kuzeydeki şiddetli taşkınları önleyecek.

Uluslararası kalitede içme suyu

HES ve dev barajın yapılacağı tesiste suyun uluslararası standartlara uygun olarak hazırlanıp sunulacağına işaret eden Ulu, “İçme ve kullanma suyunun geleceği Karasu’da baraj projemizi gerçekleştiriyoruz. Kuzeyde sürdürülebilir su yönetiminin sağlanabilmesi için Darıcayırı Deresi’nden temin edileceğini, “Tedarik edilen suyun uluslararası içme suyu standartlarına uygun olarak arıtılarak vatandaşlarımıza ve sanayi tesislerine iletilmesini sağlayacak içme suyu arıtma tesisi kuracağız, dedi.

3 milyar TL yatırım

Projedeki yapılar hakkında bilgi veren Yüce, “Tükettiğimiz elektriği suyun gücünden yararlanarak üretmek için yılda 6 milyon kilovat enerji üretecek bir Hidroelektrik Santrali de kuracağız. içme suyu. Projenin içindeki tüm yapılar dahil toplam maliyeti 3 milyar TL’dir” dedi.

Sel ve taşkınlar önlenecek

4 yılda kendini amorti edecek proje ile bölgede sel ve taşkınların önüne geçmeyi hedeflediklerini kaydeden Yüce, “Toplam maliyeti 4 yılda amorti edecek bu büyük yatırımla sürdürülebilir, kesintisiz su temin edeceğiz. ve kaliteli içme suyu ve kullanma suyu ile vatandaşlarımıza ve sanayi tesislerine amortisman süresinin yanı sıra.Sonrasında Büyükşehire yılda 750 milyon TL gelir sağlayacak.Darçayırı Barajı sayesinde hidroelektrik enerjisini karşılayacağız. Sakarya’mızın, suların belli bir bölgede toplanarak taşkınların önlenmesi, sanayi için gerekli olan suyun düzenli olarak temin edilmesi, şehrin su ihtiyacı, tarımsal faaliyetlerin ve sulama ihtiyacının karşılanması Sakarya’mızın önemli bir parçasıdır” dedi.

Belediye Başkanı Yüce’nin yanı sıra AK Parti Milletvekilleri Lütfi Bayraktar ve Ertuğrul Kocacık’ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, Adapazarı Belediye Başkanı Memnun Işıksu, Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, STK temsilcileri, muhtarlar, bürokratlar ve basın mensupları katıldı. proje. – SAKARYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu