Yaşam

Telefonun Orijinal mi Sahte mi Olduğu e-Devletten Kontrol Edilecek

Resmi gazete Bugünkü sayı son kullanıcıyı doğrudan ilgilendirmiyor olsa da önemli bir düzenlemeye ev sahipliği yaptı. TRT bir süredir uygulamada. e-bandrolAkıllı telefonlar, araçlar, televizyonlar, bilgisayarlar, tabletler ve akıllı saatler de sisteme eklendi.

‘Standart’ bandrol uygulamalarını bilirsiniz. Açık bandrol ile çalışır Orijinal ve yasal olmalarını sağlar. Ülkemizde bu bandrollerin dağıtımı TRT tarafından gerçekleştirilmiştir. e-Bandrol sistemi sayesinde tüketiciler e-Devlet üzerinden de kontrol sağlayıp, bir eserin ‘özgün’ olup olmadığını anlayabildi. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, söz konusu ürünleri kullananlardan çok, ürünleri Türkiye’de üreten veya Türkiye’de satmak üzere ithal edenleri kapsıyor. Vergi mükelleflerini ilgilendiriyor.

Şirketlerin veya şahısların bu uygulamadan yararlanabilmeleri için belirli şartları sağlamaları gerekmektedir.

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeye göre mükelleflerin e-bandrol hizmetinden yararlanabilmesi için belirli kuralları yerine getirmesi gerekecek. Buna göre;

  • Yılda 500 bin adet televizyon,
  • Yılda 100.000 adet bilgisayar,
  • Yılda 100.000 adet telefon,
  • Yılda 100.000 adet tablet,
  • Yılda 100.000 adet akıllı saat

e-Bandrol uygulamasından üretim yapan mükellefler faydalanabilirler . TRT ayrıca yukarıda verdiğimiz üretim kapasite şartlarını 4 katına kadar artırma veya sıfıra indirme yetkisine sahip olacaktır. Bununla; Eserlerin sıra numarası ile ilgili bir usulsüzlük olması durumunda e-Bandrol uygulaması kullanılmayacaktır. Uygulamaya rağmen bantsız çalışmakÜrünlerini satmaya kararlı olan mükellefler e-Bandrol uygulamasını kullanamayacak.

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik. buradanUlaşabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu