Ekonomi

Türk Dünyası, Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu’nda bir araya geldi

Ege Üniversitesi (AB) Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü (TDAE) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Karakalpak Üniversitesi (QDU), Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Akademisi, Uluslararası Vizyon Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Ziraat Üniversitesi (ADAU), Azerbaycan Çalışma Sosyal İlişkiler Akademi, Prizren Üniversitesi (UPZ) iş birliğinde “Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu” düzenledi. İki gün boyunca hem yüz yüze hem de online olarak devam edecek olan sempozyum, EÜ TDAE Konferans Salonu’nda başladı.

TDAE’nin kuruluşunun 30. yılı anısına düzenlenen etkinlikte; Uluslararası Vizyon Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, AB Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan, TDAE Başkanı Prof. Dr. Nadim Macit, TDAE Kurucu Başkanı Prof. Dr. Bilal Çakıcı, Türk Dünyasının dört bir yanından akademisyenler, araştırmacılar ve sosyal bilimlerin her alanından öğrenciler katıldı.

EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan açılış konuşmasında “Size AB Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak Bey’in selamlarını iletiyorum. İki gün boyunca hem yüz yüze hem de online olarak devam edecek olan ‘Uluslararası Türk Dünyası Sosyal Bilimler Sempozyumu’nda sunulan tüm bildirilerin bilim alanlarına katkı sağlamasını canı gönülden temenni ediyorum. Herkese verimli ve başarılı bir sempozyum diliyorum.”

10 farklı ülkeden akademisyen toplam 360 bildiri sunacak

Açılış konuşmasına sempozyumda emeği geçenlere teşekkür ederek başlayan TDAE Başkanı Prof. Enstitümüz hem Türkiye’de hem de Türk Dünyasında büyük ilgi gördü. Sempozyumumuza yurt içi ve yurt dışından 437 akademisyen ve araştırmacı katılmaktadır. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kuzey Makedonya, KKTC, Moğolistan ve Polonya’nın da aralarında bulunduğu 10 farklı ülkeden akademisyenler tarafından ilk gün 150’ye yakın bildiri yüz yüze sunulacak. İkinci gün ise yaklaşık 210 bildiri online olarak sunulacaktır. Üniversitemiz tüm kriterleri karşılayarak Araştırma Üniversitesi unvanını almış bir sürece girmiştir. Akademisyenlerimiz bilimsel çalışmalarının yanı sıra bu sürecin getirdiği atılımla birlikte çok daha büyük bir özveriyle çalışmaya başladılar. TDAE olarak varlığımızı güçlendirmek için daha sağlıklı katkılarda bulunduk. Tüm yükleri üstlenerek alanımızda birçok sempozyum düzenlemek için çaba sarf ettik. Enstitü olarak Türk Dünyasında sosyal bilimler alanında bu sempozyumu başlattık ve gelecekte de tekrarlayacağız. Sosyal bilimler, insan yaşamının biçimlerinde anlam arayışıdır. Etkinliğimizde bu alanda da bilimsel tartışmalar yapılacaktır. Hem online hem de yüz yüze katılım gösteren ve bize destek olan herkese teşekkür eder, sempozyumun verimli geçmesini dilerim.”

“AB ile işbirliğimiz devam edecek”

Sempozyum ve işbirliklerinin değerine dikkat çeken TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Bilal Çakıcı, “Türkmenistan’da bulunduğu için etkinliğimize katılamayan TÜRKSOY Genel Sekreterimiz Sultan Raev’in adına sempozyumumuza katılan herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. AB TDAE’nin kuruluşunun 30. yıl dönümüne ithafen düzenlenen bu sempozyuma destek veren bir kurum olarak sizlerle birlikte olmaktan onur duyuyoruz. Türkiye, Türk Dünyası ve Dünyanın değerli merkezlerinde Türk Kültürü ve Sanatı alanında çeşitli etkinlikler düzenleyen teşkilatımız yeni fikir ve görüşlerin ortaya çıkmasına vesile olacağını düşündüğümüz bu toplantıya büyük önem vermektedir. Türk Dünyası Sosyal Bilimler alanında ve ilgili araştırmaların artması. Gelecek yıl Türkiye’nin 100., TÜRKSOY’un 30. yılını kutlayacağız. Bu noktada AB TDAE’nin bir ilk olarak bizden bir adım önde olmasından memnuniyet duyuyoruz. Çünkü Türk Dünyası ve Türk Devletlerinin bağımsızlıklarını kazanmasıyla birlikte TÜRKSOY’un kuruluş aşamasına gelen bu süreçte kazananların çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle TDAE’nin kurulmasında emeği geçen herkese şükranlarımı ve saygılarımı sunuyorum. Yaşadığımız yüzyılın Türkiye’nin ve Türk Dünyasının yüzyılı olması için çevremizde geliştirdiğimiz işbirlikleri büyük değer taşımaktadır. TÜRKSOY olarak AB ile işbirliğimiz devam edecektir. Bu anlamda kendimizi tanımaya ve tanıtmaya devam ederken tüm bilim insanlarının desteğini beklediğimizi belirtmek isterim. Bugün bizleri bir araya getiren bu sempozyumun çok değerli bir adım olduğunu düşünüyorum. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen, etkinliğe yüz yüze ve online katılım sağlayan herkese teşekkür ederim.”

“Birçok alanda ilk tohumun atıldığı ve filizlendiği yer AB’dir”

Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Vecdi Can, TDAE’nin alanında ilk ve tek olmasının büyük bir başarı olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, İzmir ve AB’de bulunmaktan son derece gurur duyuyorum. Bugün TDAE’nin 30. kuruluş yıldönümü münasebetiyle burada bulunmaktan özellikle mutluyum. AB birçok alanda ilk tohumun ekildiği ve filizlendiği yerdir. TDAE’nin kendi alanında ilk ve tek olması büyük bir başarıdır. Yüksek Öğrenim Kalite Kurulu (YÖKAK) tarafından belirlenen tam kurumsal akreditasyonda olduğum için AB’yi yakından gözlemleme fırsatım oldu. Ege, kurumsal akreditasyonu alan ilk üniversitelerden biri oldu. Bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ederiz. Sosyal bilimler alanında düzenlenen bu sempozyuma katılmaktan memnuniyet duyuyorum. Yazılarımız, fikirlerimiz ve paylaşacağımız fikirler çok değerli. Türk dünyasının hayalini kurduğumuz o güzel günlere en kısa zamanda kavuşacağına inanıyorum. Bu nedenle hepimiz için verimli bir sempozyum diliyorum.”

AB TDAE’nin kuruluş aşamasında büyük özveri ve emek verdiklerini belirten Kurucu Başkan Prof. Dr. Fikret Türkmen, “Enstitümüz kurulduğu günden bu yana her koşulda gelişimini sürdürmüştür. Akademik olarak gurur duyduğumuz başarılarımıza, kütüphanemizdeki pek çok eserimizin artık ‘Nadir Eserler’ statüsü kazanmış olmasının gururunu da ekledik. Çünkü o dönemde buraya getirdiğimiz eserlerin yeniden basılma ve bulunma şansı yok. Bunların yanı sıra tüm projelerimizi hassasiyetle gerçekleştirdik. Örneğin ‘Ege Bölgesi İlahiyat ve Yazılı Kültürel Eserlerin Derlenmesi’ projemizde tek tek yazma eserler bulduk. Tüm bu eserlere kütüphanemizden ulaşabilirsiniz. Türk Dünyası Destanları üzerine de çalıştık. Bu destanları 67 cilt halinde yayınladık. Çünkü ortak kültürel değerler oluşturmamız gerektiğini düşünüyorum. Çaba göstermeden başarı gelmez. Bu başarılarda emeği geçen ve bugünkü toplantımıza katılan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu ve bundan sonraki paydaşlarımızla gerçekleştireceğimiz toplantıların verimli geçmesini temenni ediyorum.”

Etkinlikte ayrıca Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesi Akademisi Rektörü Qulu Novruzov ile Azerbaycan Çalışma ve Sosyal İlişkiler Akademisi Rektörü Qaraşov Hüseyn Tapdıqoğulları’nın sempozyuma ilişkin mesajları okundu. Açılış konuşmalarının ardından TDAE Başkanı Prof. Dr. Nadim Macit konuşmacılara plaket takdim etti. Oturumlar başlamadan önce katılımcılar bir merkeze gelerek sahne önünde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu