Teknoloji

Türkiye’de kurulacak 6 yeni model fabrikadan 1’i Samsun’da olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, Türkiye’de kurulacak 6 yeni model fabrikadan 1’inin Samsun’da olacağını açıkladı.

Samsun Model Fabrika Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Samsun iş dünyasının ve protokolünün yoğun ilgi gösterdiği toplantıda Genel Müdür Prof. son aşamaya gelinmiştir.

Milli Teknoloji Atılımı çerçevesinde hareket ettiklerini belirterek sözlerine başlayan İlker Murat Ar, “Milli Teknoloji Atılımı ideali doğrultusunda Cumhurbaşkanımızın çizdiği vizyonla birçok alanda çalışmalar yürütüyoruz. Bunların yanı sıra doğrudan sanayi işletmelerimize verimlilik ve dijital dönüşüm alanlarında da destekleyici faaliyetler yürütüyoruz.Bunlardan biri de ‘Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezleri’, yani ‘model fabrikalar’. Model fabrikalar ile işletmelerin yalın ve dijital dönüşüm yolculuklarına yön vermeyi amaçlıyoruz.Bu amaç doğrultusunda 2018 yılında kurmaya başladığımız model fabrikalar Ankara, Bursa, Konya, Kayseri, Gaziantep, Mersin, Adana ve Türkiye’de faaliyet göstermektedir. İzmir dahil 8 il” dedi.

“Samsun 6 model fabrikanın kurulacağı illerden biri olacak”

8 ilden sonra kurulacak 6 model fabrikadan 1’inin Samsun’da olacağını ifade eden Murat Ar, “Bugün ayrı bir heyecan içindeyiz. Model fabrikadan hizmet alan firmalar, bir anlamda böylesine ciddi ve somut faydalar elde ettiler. Aldıkları danışmanlık ve yönlendirmeler sonucunda model fabrika sayısını da söyleyebiliyoruz.Kurulacak iller açısından bir çalışma yapıldı.Türkiye’deki 8 model fabrikaya ek olarak Samsun da seçildi. Türkiye’deki 8 model fabrikamıza ek olarak 6 model fabrikamızın kurulacağı illerden biri.Samsun Merkez OSB konutunda Samsun Model Fabrikasının devir sürecini hızlı bir şekilde başlattık.Mentorlukta da aktif bir süreç işletildi. Model Fabrika’nın çok kısa sürede hizmete girmesi ve Samsun Model Fabrika’nın faaliyete geçme noktasında son aşamaya gelinmesi ile model fabrikalarımızda yalın dönüşümü esas alan birçok faaliyet yürütmekteyiz. İşletmelerimizin bu faaliyetlerden çok somut kazanımlar elde ettiğini, faaliyette olan diğer model fabrikalarımızın sonuç raporlarından da görmekteyiz. ve sunumlarından. Ancak fabrikaların, o işletmelerdeki çalışanları eğiterek, işletmelerdeki dönüşüm sürecine yön verdiğini vurgulamak isterim. Bu özellik aynı zamanda model fabrikaların özgünlüğünü de göstermektedir. Bu sayede model fabrikalar ile yalın dönüşüm yaklaşımını içselleştirmiş, öğrenerek dönüşen ve sürekli gelişen işletmeler yaratma hedefine ulaşmak için çalışıyoruz.”

Cinbir: “Teknolojik ilerleme ve dijital dönüşüm dünya için yeni bir dönemin kapılarını araladı”

Maket fabrika ile ilgili görüşlerini paylaşan Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, “Samsun, gelişmiş altyapısı ve ortasında 4 ulaşım ağının bulunduğu verimli toprakları ile Karadeniz’in en gelişmiş şehri. sahip olduğu ve sunduğu imkanlarla bölgenin sanayi ve tarım alanı olduğu kadar üretim, ticaret alanıdır.OSB’ler, sanayi siteleri, serbest bölgeler, lojistik merkez, teknopark ve Ar-Ge merkezleri büyük yatırımcıları ile bölgenin sanayi başkentidir. Teknolojik ilerleme ve dijital dönüşüm tüm dünya için yeni bir çağın kapılarını aralamıştır.İlimize bir anlamda kazanç sağlayacak olan ve daha önce yapılmamasını ön planda tutan model fabrikayı ilimize kazandırdık. sadece üretim süreçleri değil, bilgi döküman analiz ve raporlama araçları da hızlı ve erişilebilir” dedi.

Eldemir: “Model fabrika ile Samsun’da sanayi ve teknoloji alanında değişim ve dönüşümün sinyallerini vereceğiz”

Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahri Eldemir, “Teknolojik ilerleme ve dijital dönüşüm, tüm dünya için yeni bir çağın kapılarını açtı. Dördüncü Sanayi Devrimi olarak adlandırılan bu gelişim süreci, Yalın üretim ile insanlık için değerli fırsatlar sunarken, ülkeler için ise tüm dengelerin değişmesine ve rekabet koşullarının yeniden şekillenmesine neden olmaktadır. Model Fabrika projemiz de ülkemiz için böyle bir değere sahiptir. Verdiği eğitim ve danışmanlık hizmetleri ile Güzelleştirme, yalın üretim, dijital dönüşüm alanlarında işletmelerin mevcut yapısını her zaman değiştirmekte ve işletmelerin mevcut yapısını değiştirmektedir. insan, makine, ekipman, hammadde, zaman ve güç kaynaklarının verimli kullanılmasını hedefleyen bir projedir.5 Ar-Ge ve Tasarım ve 1 Teknoloji Geliştirme Bölgesinin faaliyet gösterdiği Samsunumuzda milli ekonomiye katkı sağlayan siz değerli işletmelerimizi davet ediyorum. ekonomisine, yalın felsefeye dayalı olarak verimliliği artırmak, ardından dijital dönüşümü sağlamak ve bu sayede işletmelerinizin rekabet gücünü artırmaktır.”

Konuşmaların ardından model fabrika anlayışını aktarmak üzere Kayseri Model Fabrika Müdürü Onur Berberoğlu moderatörlüğünde fabrika yöneticileri model fabrika deneyimlerini sanayicilerle paylaştı. Toplantıya İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Yürütme Konseyi Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, kamu kurumlarının yöneticileri, iş adamları ve davetliler katıldı. – SAMSUN

kavaklidereajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
dragos evden eve nakliyat
tuzla eşya depolama
Başa dön tuşu