Ekonomi

Yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü üçüncü çeyrekte azaldı

Bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran, 2022 yılı üçüncü çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 8, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı üçüncü çeyrek Yapı Müsaade İstatistikleri verisini açıkladı. Buna nazaran, bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran, 2022 yılı üçüncü çeyreğinde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen yapıların bina sayısı yüzde 8, daire sayısı yüzde 3,8 ve yüzölçümü yüzde 4,7 azaldı.

Toplam yüzölçümün yüzde 51,7’si konut alanı olarak gerçekleşti

Belediyeler tarafından 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların toplam yüzölçümü 31,8 milyon metrekare iken; bunun 16,4 milyon metrekaresi konut, 9 milyon metrekaresi konut dışı ve 6,4 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

En yüksek yüzölçüm hissesi yüzde 63,1 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu

Belediyeler tarafından 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yapı ruhsatı verilen yapıların kullanma maksadına nazaran en yüksek yüzölçüm hissesine 20,1 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet maksatlı binalar sahip oldu. Bunu 3,0 milyon metrekare ile sanayi binaları ve depolar izledi.

Yapı kullanma müsaade evrakı verilen yapıların yüzölçümü yüzde 2,8 azaldı

Bir evvelki yılın birebir çeyreğine nazaran, 2022 yılı üçüncü çeyreğinde belediyeler tarafından yapı kullanma müsaade evrakı verilen yapıların bina sayısı yüzde 3,7 artarken, daire sayısı yüzde 0,8 ve yüzölçümü yüzde 2,8 azaldı.

Toplam yüzölçümün yüzde 58,2’si konut alanı olarak gerçekleşti

Belediyeler tarafından 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yapı kullanma müsaade dokümanı verilen yapıların toplam yüzölçümü 27,5 milyon metrekare iken; bunun 16,0 milyon metrekaresi konut, 6,0 milyon metrekaresi konut dışı ve 5,5 milyon metrekaresi ise ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti.

En yüksek yüzölçüm hissesi yüzde 73,7 ile iki ve daha fazla daireli binaların oldu

Belediyeler tarafından 2022 yılı üçüncü çeyreğinde yapı kullanma müsaade dokümanı verilen yapıların kullanma gayesine nazaran en yüksek yüzölçüm hissesine 20,3 milyon metrekare ile iki ve daha fazla daireli ikamet maksatlı binalar sahip oldu. Bunu 1,6 milyon metrekare ile bir daireli ikamet emelli binalar izledi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu