Haber

Çin, Güneydoğu ve Doğu Asya ülkelerini bloklar arası çatışmaya karşı çıkmaya çağırıyor

ABD ile jeostratejik rekabetin ve gerilimlerin arttığı bir dönemde Çin, Güneydoğu ve Doğu Asya ülkelerini “bloklar arasında çatışmaya ve yeni bir soğuk savaşa karşı çıkmaya” davet etti.

Başbakan Li Chiang, Endonezya’nın başkenti Jakarta’da 43. ASEAN Tepesi kenarında düzenlenen 26. ASEAN+3 Zirvesi’nde ASEAN ülkeleri, Japonya ve Güney Kore liderleriyle bir araya geldi.

Zirvede liderlere seslenen Li, “Bu dönemde taraf tutmaya, bloklar arası çatışmaya ve yeni bir soğuk savaşa karşı çıkmak büyük önem taşıyor.” söz konusu.

Ülkeler arasındaki çatışmaların yanlış anlaşılmalardan ve algılanan çıkar çatışmalarından, bazen de “uygunsuz dış müdahalelerden” kaynaklandığını belirten Li, “Hepimiz için önemli olan sorunlarımızla yüzleşmek, yanlış anlamaları çözmek ve farklılıklarımızı yönetmektir.” dedi. dedi.

Çin, Japonya, Güney Kore ve ASEAN ülkelerinin “ortak vatanı” paylaştığını vurgulayan Li, “Burada barış ve refah olursa hepimiz faydalanırız, kargaşa ve kargaşa varsa hepimiz acı çekeriz.” değerlendirmesini yaptı.

Çin, son dönemde Kuzey Doğu Asyalı komşuları Japonya ve Güney Kore’nin ABD ile yakınlaşmasından duyduğu rahatsızlığı sık sık dile getiriyor. ABD’nin Hint-Pasifik stratejisi çerçevesinde Çin’e karşı bölgedeki müttefikleriyle ilişkilerini sıkılaştırma girişimlerini de kendisine karşı “dışlayıcı bir blok oluşturma girişimi” olarak görüyor.

Pekin yönetimi, ABD’yi Japonya ve Güney Kore ile üçlü savunma işbirliğinin yanı sıra İngiltere ve Avustralya’nın ortasındaki AUKUS ittifakını, Hindistan, Japonya ve Avustralya ile Dörtlü Güvenlik Diyaloğu’nu (QUAD) ve Güney Kore’de askeri işbirliğini geliştirmeye teşvik etti. ASEAN üyeleri Filipinler, Endonezya ve Vietnam ile ikili düzeyde. artışa şüpheyle yaklaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu