Ekonomi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale: Enflasyonla mücadele sadece TCMB’ye bırakılacak basit ve tek taraflı bir mesele değil.

GÜZEL Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özlale, TÜİK’in bugün açıkladığı enflasyon verileriyle ilgili olarak, “Enflasyonla mücadele sadece TCMB’ye bırakılacak kolay ve tek taraflı bir bahis değil. ulusal güvenlik sorunu haline gelen gıda ve barınma kriziyle baş edemediği sürece fiyatların düşürülmesi enflasyonu düşürmeye yetmeyecek, daha büyük sorunları da beraberinde getirecektir” dedi.

TÜİK bugün Temmuz ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 9,49’a, yıllık bazda ise yüzde 47,83’e ulaştığını açıkladı. Böylece enflasyondaki baz etkisi düşüş eğilimi sona ermiş ve hızlı bir yükseliş başlamıştır. ENAG verilerine göre Mayıs ayında tüketici enflasyonu yüzde 13,18 ile rekor bir artış kaydetti. ENAG, yıllık enflasyonun yüzde 122,88’e ulaştığını açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ümit Özlale, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verilerini değerlendirdi. Özlale, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

“İtibarı TL’den daha hızlı erozyona uğrayan bir kurumun açıkladığı veriler üzerine:

1) Seçim sonrası artan kur etkisinin etkisini görmeye başlayacağımız aylar geldi. Artık yüksek enflasyon aylarının başındayız.

2) Beklentiler bozulurken yılsonu enflasyonu, endeksleme etkisiyle birlikte TCMB tarafından revize edilen enflasyon tahminini üst doğruda aşabilir.

Birkaç hatırlatma:

1) Enflasyonla mücadele TCMB’ye bırakılacak kolay ve tek taraflı bir konu değildir. Türkiye ulusal güvenlik sorunu haline gelen gıda ve barınma kriziyle başa çıkmadığı sürece enflasyonu kalıcı olarak düşüremez.

2) İthalata bağımlılığı azaltacak bir sanayi politikası ve üretim zincirinin tekelleşmesini önleyecek bir ticaret politikası olmadıkça enflasyonla mücadele eksik kalacaktır. Bunlar hep yapısal reformlar!

3) Fiyatların düşürülmesi enflasyonu düşürmeye yetmeyecek ve daha büyük sorunları beraberinde getirecektir.

4) Enflasyonu, istihdamı ve cari açığı aynı anda düşürmenin tek yolu verimliliği sağlamaktır.

Son not:

Enflasyonu düşürmek isteyip de bunu başaramayan tek bir ülke yok. Sorun şu ki, enflasyonun neden olduğu ekonomik ve ahlaki çöküşü anlamayan bir zihniyet bu ülkeyi yönetiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu